Hlavní navigace

EU sestavila tým odborníků pro AI. Je v něm jedna Slovenka, Češi chybí

14. 6. 2018

Sdílet

AI

Evropská komise v rámci aktivit Evropské unie kolem umělé inteligence (AI) a přidružených oborů zformovala skupinu označenou jako „High-Level Expert Group on Artificial Intelligence“. Přihlášky zájemců začala sbírat v prvním čtvrtletí letošního roku. Součástí týmu je 52 odborníků z různých oblastí.

Čeští zástupci v seznamu chybí. V týmu je naopak jedna Slovenka – konkrétně Mária Bieliková, která působí jako profesorka na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (STU). Je zde také děkankou Fakulty informatiky a informačních technologií (FIIT). Umělé inteligenci a počítačovým vědám se věnuje přes třicet let a je součástí několika akademických i státních komisí.

Jinak lze v evropském AI týmu nalézt zástupce německé společností SAP, Google, BMW, IBM či Orange, univerzit v Paříži, Vídni nebo Oxfordu, šéfa Element AI, výzkumníka z Nokia Bell Labs, technického ředitele IoT sítě Sigfox, viceprezidenta Telenor Group, filozofy, bulharského poradce ministra obrany, spoluzakladatele služeb Skype a Kazaa a další. Celý seznam je zde.

Skupina má pracovat na implementaci evropské strategie v umělé inteligenci, což zahrnuje i pravidla otírající se o etiku, právo nebo společnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).