Hlavní navigace

Evropská komise: koronavirové aplikace v Evropě začnou spolupracovat

17. 6. 2020

Sdílet

Evropská komise oznámila, že členské státy unie odsouhlasily sadu technických specifikací připravených v rámci eHealth Network, které mají umožnit bezpečnou výměnu informací mezi jednotlivými národními mobilními aplikacemi pro monitorování šíření virové nákazy. 

„Protože se blíží sezona cestování, je důležité zajistit, aby Evropané mohli používat aplikaci ze své země, ať už cestují kamkoli v EU,“ prohlásil komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „Aplikace na dohledávání kontaktů mohou přispět při omezování šíření koronaviru, zvláště jako součást národních strategií rušení karanténních opatření,“ vysvětlil.

Mezi požadavky je například, aby aplikace neukládala data na centrálním úložišti, používala pouze schválené datové typy a způsob šifrování a využívala propojování prostřednictvím bluetooth a technologií firem Apple a Google. To je cesta, kterou se podle oznámení komise již dříve vydaly oficiálně schválené nebo připravované aplikace 27 států. V současné chvíli nicméně interoperabilitu jednotlivých aplikací ještě pokulhává, náprava se očekává v horizontu týdnů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2020 15:45

    Franta-1222

    Sečteno: k bezpečnému používání takové aplikace musíme věřit dobrým úmyslům Evropské unie, Apple a Googlu.
    To je na mě trochu moc. Ačkoliv nedokážu říct, jak by se taková věc dala zneužít, nedokážu si zároveň ani přestavit, že bych těmhle třem škůdcům a šmírákům mohl důvěřovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).