Hlavní navigace

Evropská komise plánuje regulaci používání technologií na rozpoznávání obličejů

23. 8. 2019

Sdílet

Evropská komise se chce v rámci připravovaných pravidel pro využívání umělé inteligence (AI) zaměřit také na používání technologií na rozpoznávání obličejů. Nová pravidla mají omezit jejich všeobecné používání a stanovit limity pro hromadné sledování lidí, napsal deník The Financial Times.

List se odvolává na nejmenované úředníky Komise, podle kterých má návrh omezit případné všeobecné sledování jak soukromými firmami, tak úřady. Občané by měli získat možnost zjistit, kdy je rozpoznávání používáno. Případné výjimky mají být jasně vymezeny.

Návrh evropských pravidel pro využívání AI je zatím v raném stádiu. Podle citovaných úředníků má stavět na existujících závazcích vyplývajících z GDPR a cílit na konkrétní technologie, jako je rozpoznávání obličejů, které přinášejí specifická rizika.

Deník Financial Times před dvěma týdny napsal o případu, kdy jeden developer nasadil kamery s technologií na rozpoznávání obličejů v okolí Kings Cross v Londýně. Případem se od té doby začaly zabývat úřady, včetně britského úřadu na ochranu osobních údajů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).