Hlavní navigace

Evropská komise spouští centrální datacentrum v Lucembursku

Sdílet

Jan Sedlák 14. 12. 2016

Evropská komise finálně spouští nové datové centrum v Betzdorfu v Lucembursku, které má konsolidovat dosavadní lokality a systémy. Mimo jiné je to součást stěhování z lucemburské budovy Jean Monnet, ve které byl v roce 2014 detekován výskyt azbestu.

Komise přesně nespecifikuje, jaké parametry nové datacentrum má. Pouze uvádí, že objekt má certifikaci TIER 4 a že EK nyní bude mít k dispozici 30 datových sálů. 

Datacentrum má podle oficiálních údajů hostovat kolem 1400 informačních systémů obsluhujících například jednotný trh, strukturální fondy, věci kolem klimatu, zdraví, potravy a tak dále. Poběží zde rovněž interní systémy komise pro HR či finance. Vše má být „cloud-ready“.

Lucembursko se postupnými kroky stává jakousi centrálou Evropské komise pro informační technologie. Společně s datacentry zde vzniká něco, čemu se říká Digital Pole. Do malé evropské země se přesouvají posty a pravomoci v oblasti IT z jednotného digitálního trhu (Digital Single Market) a evropského Generálního ředitelství pro informatiku (DIGIT).

Tyto aktivity podporují evropský komisař pro digitální ekonomiku Gunther Oettinger a místopředseda Evropské komise a komisař pro digitální trh Andrus Ansip.

Evropská komise tento Digital Pole označuje jako „magnet pro pravidla a implementaci a servisní centrum pro celou Evropskou unii“. Má jít o otevřenou platformu pro digitální politiky EU, která má mimo jiné propagovat digitalizaci (zdravotnictví a další). Skrze tento systém mají proudit i investice do datacenter (zde Česko dotace čerpá aktivně), robotiky, superpočítačů, datových portálů, e-governmentu, interoperability.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.