Hlavní navigace

Evropský Copernicus bude s Lukačovičovým Windy sdílet data o kvalitě ovzduší

13. 3. 2019

Sdílet

Windy
Windy

Projekt Evropské unie Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zahájil partnerství s Windy.com Ivo Lukačoviče. Obě strany se dohodly na spolupráci při poskytování informací o celosvětové kvalitě ovzduší.

Copernicus je vlajkovým programem Evropské unie pro dálkový průzkum Země. Nabízí volně dostupná provozní data a informační služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se ochrany životního prostředí. Služba, která je provozovaná Evropským centrem pro střednědobé předpovědi počasí (ECSPP), bude nyní poskytovat informace o kvalitě ovzduší prostřednictvím aplikace Windy.com. Jedná se o jeden z mnoha projektů, které CAMS podporuje v boji proti znečištění ovzduší.

Windy informace od ECSPP využívá již dnes a to za účelem poskytnout svým 800 000 uživatelům  základní parametry o počasí. Nově ale budou dostupná také data jež byla vytvořena jako součást programu dálkového průzkumu Země Copernicus pro dodávání celosvětových údajů o kvalitě ovzduší, sluneční energii, ale také emisích skleníkových plynů či ozonové vrstvě.

Údaje CAMS o životním prostředí budou zahrnovat denní předpovědi dvou hlavních znečišťujících látek na zemském povrchu: oxidu dusičitého a jemných částic. Kromě toho budou na Windy dostupné i předpovědi optické hloubky aerosolu, které umožní sledovat dráhy částic z různých zdrojů po celé planetě, včetně prachu rozfoukávaného větrem, spalování biomasy, znečištění, mořských aerosolů a sopečných erupcí.

„Máme radost, že jsme uzavřeli partnerství se CopernicusAtmosphere Monitoring Service, abychom mohli poskytovat kvalitní informace o znečištění ovzduší našim uživatelům po celém světě. Nyní je třeba více než kdy předtím nabízet údaje o kvalitě ovzduší, které mohou využívat všechny druhy organizací a které mohou v konečném výsledku pomoci zachránit lidské životy,“ říká Lukačovič.

Partnerství cílí na to, aby se předpovědi o kvalitě ovzduší staly stejně běžnými jako předpovědi počasí, přičemž nová data se mají v aplikaci objevit v létě 2019.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).