Hlavní navigace

Evropský soud se zastal Intelu, miliardovou pokutu zatím firma platit nemusí

6. 9. 2017

Sdílet

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) zrušil verdikt Tribunálu EU o pokutě pro společnost Intel. Ta měla zaplatit 1,06 miliardy eur za zneužití dominance na trhu s procesory. Případ se teď ale vrátí zpět k projednání před Tribunálem.

Intel podle rozhodnutí Evropské komise z roku 2009 nepovoleně bránil konkurenčnímu AMD v přístupu na trh. Mezi lety 2002 a 2007 se podle Komise snažil konkurenta vytlačit z trhu tak, že podmiňoval slevy a další služby tím, že firmy budou odebírat výhradně jeho procesory. Vzhledem k tomu, že měl na trhu dominantní, asi 70% podíl, bylo toto jednání podle Komise v rozporu s antimonopolními pravidly EU.

Firma proti pokutě podala žalobu k Tribunálu EU, který ji ale v roce 2014 zamítl. Intel se proto odvolal ještě k SDEU. A ten teď případ vrátil Tribunálu k projednání:

Soudní dvůr tedy rozhodl, že Tribunál byl povinen zkoumat všechny argumenty společnosti Intel uplatněné v souvislosti s tímto testem (zejména údajná pochybení Komise při tomto testu), což Tribunál neučinil. Z důvodu tohoto opomenutí v rámci analýzy způsobilosti sporných slev omezit hospodářskou soutěž tedy Soudní dvůr rozsudek Tribunálu zrušil.

Soudní dvůr tak neřešil, zda se Intel skutečně provinil, jeho rozhodnutí je založeno spíše na procesních pochybeních Tribunálu. Odmítl také argumenty Intelu o nedostatku územní pravomoci Komise pro uložení pokuty a o existenci procesních vad majících dopad na jeho právo na obhajobu.

Celý verdikt SDEU v případu C‑413/14 P najdete na webu soudu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).