Hlavní navigace

EY představila Zero-Knowledge Proof řešení pro Ethereum blockchain

Sdílet

Karel Wolf 14. 11. 2018
Soukromí

EY, člen „velké čtyřky“ účetních společností pro korporátní segment, spustila vlastní implementaci tzv. Zero-Knowledge Proof transakcí nad veřejným blockchainem Etherea.

Řešení EY Ops Chain Public Edition (PE) je určené primárně pro segment korporátních zákazníků a skládá se ze sady podnikových nástrojů, která je alespoň dle slov společnosti první světovou implementací kryptografické metody známé jako Zero-Knowledge Proof (pozn. redakce: ve skutečnosti s konceptem ZKP pracuje již například kryptoměna Zcash) na veřejné blockchainové platformě. Jako podkladovou platformu si zvolila otevřený veřejný blockchain Etherea, v současnosti druhé nejpopulárnější kryptoměny (podle tržní kapitalizace a množství aktivních vývojářů).

Zero-knowledge protokol je kryptografická metoda, která umožňuje, aby jedna strana mohla dokázat jiné straně (ověřovateli), že je nějaké tvrzení pravdivé, aniž by odhalila jakékoli informace kromě skutečnosti, že toto konkrétní prohlášení je pravdivé.

Technologie má umožnit byznysovým zákazníkům bezpečně vytvářet a prodávat digitální tokeny (obdoba ICO) pro své produkty a služby prostřednictvím veřejného blockchainu, a přitom zachovat soukromou povahu transakční historie. Technologie ZKP ve zkratce šifruje blockchainové transakce, ale nenarušuje přitom fungování konsensus algoritmu použitého blockchainu. Transakce tak nejsou snadnou kořistí pro pozdější blockchainovou analýzu a zachovávají si privátní charakter.

Platforma je výsledkem výzkumu R&D oddělení londýnské a pařížské pobočky EY a společnost si již stačila na některé postupy podat patentové přihlášky. Podle EY řešení podporuje tokeny, které vycházejí z podobných standardů jako klasické Ethereum ERC-20 a ERC-721 tokeny.

Schopnost provádět privátní transakce na veřejné blockchainové síti dává této technologii šanci stát se univerzálním nástrojem externí procesní integrace v rámci složitých ekosystémů odběratelů, dodavatelů a dalších partnerů. Právě zde dlouhodobě vidíme přetrvávající neefektivity ve schopnosti rychle a transparentně vypořádávat vzájemné transakce a obchody. S trochou nadsázky si můžeme představit, že blockchain řešení s využitím metod ZKP pomůže integrovat mezifiremní transakce, stejně jako to dnes umí ERP (Enterprise Resource Planning) systémy v oblasti vnitřních procesů podniků. A to všechno zabezpečeně a bez rizika prozrazení obchodních tajemství, dodává k tomu Lukáš Mikeska, senior manažer EY a koordinátor blockchainových iniciativ pro Českou republiku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.