Hlavní navigace

F-Tester: Na ČVUT vyvinuli zařízení na testování sítí, nově ho na 5G nasadil CETIN

5. 1. 2022

Sdílet

F-Tester od ČVUT Autor: ČVUT

Síťová skupina na katedře telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinula zařízení F-Tester pro testování datových sítí. První verze byla vypuštěna v polovině loňského roku a začal jí používat Český telekomunikační úřad. ČVUT nově zvládá také testování 5G sítí a zařízení nasadil CETIN.

“CETIN, stejně jako ČTÚ, využívá F-Tester pro validaci pokrytí datových služeb mobilních sítí v ČR,” uvádí autoři F-Testeru. “CETIN navíc využívá F-Tester pro ladění jádra sítě, nastavení řízení datových toků pro optimalizaci v různých typech provozu (například prohlížení internetových stránek, přehrávání audio a video obsahu) pro dosažení dobré uživatelské zkušenosti a efektivního využití sítí.”

Zařízení lze využít pro ověřování internetového připojení, měření parametrů bezdrátových sítí Wi-Fi a mobilních sítí, měření pokrytí mobilních sítí z vozidla za pohybu nebo generování a analýzy uživatelsky definovaného provozu pro validaci průmyslových sítí. Měření parametrů komunikačních sítí je založené na rodině protokolu TCP/IP.

“Pro měření lze definovat měřicí scénář s libovolným datovým profilem (časovou sousledností) generovaných dat. Výsledky provedených měření jsou pak vyhodnoceny korelovanými časovými průběhy odezvy komunikační sítě v podobě aktuální přenosové rychlosti, zpoždění ve smyčce a chybovosti. Výstupem analýzy jsou přehledné grafy ve vektorovém formátu PDF a textové soubory se zpracovanými výsledky,” shrnuje ČVUT. Detaily jsou na webu.

F-Tester je vyvíjen a kompletován na ČVUT. Škola dokáže řadu věci emulovat ve své 5G/6G laboratoři, ovšem ne to, jak se konkrétní technologie určitého výrobce chová s určitým nastavením. ČVUT proto využívá laboratoří CETINu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).