Hlavní navigace

Facebook chce skrýt počty lajků, vyvolávají prý závist

Sdílet

Karel Wolf 3. 9. 2019
Facebook - like - nemocný Autor: Depositphotos

Sociální síť Facebook chce skrýt počítadlo lajků u příspěvků ostatních uživatelů. Facebook, který již podobnou funkci testuje u Instagramu, tímto způsobem chce údajně bránit závisti a pocitům vlastní nedostatečnosti u méně populárních uživatelů. Upozornil na to server TechCrunch

Přestože společnost již trochu narazila s podobným krokem u instagramových influencerů, celkové výsledky jsou zjevně dostatečně přesvědčivé, že je chce aplikovat i na samotný Facebook. Konkrétní výsledky jarního instagramového experimentu nicméně Facebook odmítl zveřejnit. 

Hlavním důvodem plánu na skrytí počitadla nicméně nebude samotná obava o zdraví uživatelů, ale spíše o zisky společnosti. Nedostatečně populární příspěvky jejich uživatelé často mažou, čím ze sítě mizí uživateli generovaný obsah, na kterém je (nebo alespoň původně byla) síť postavená. Facebook se přesunul z místa pro sdílení denních osobních statusů do pozice jakési výstavky prestižních životních událostí. Těch ale lidé nezažívají v životě tolik a velká popularita, kterou přitahují podobné posty na cizích profilech, může ostatní uživatele vést k negativním pocitům, které v extrému vedou až k úplné rezignaci na používání sítě.

Facebook si každopádně uvědomil, že frustrovaní uživatelé statisticky mnohem méně klikají na Facebookem generovanou reklamu, ta má zároveň menší prostor pro to, kde se může relevantně zobrazovat.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2019 11:45

  Martin P.

  Mě přijde stále ta úsměvná zjednodušená rovnice pokud u příspěvků nevidím málo lajků tak na něj kliknu. Nebo pokud nebudou lajky budu klikat na reklamu.

  Vcelku to spis ukazuje zoufalost s vytvářením obsahu a jeho kvalitou. Která ale díky rozložení vlastností lidské populace je bez řízení a omezování všude stejná.

 • 3. 9. 2019 22:36

  bez přezdívky

  to máte pravdu .. kdyby FB byl fakt "číslo" a risknul si na vybraných trzích novou operaci, že bude naopak penalizovat uživatele za to, že jen "sdílí" a nic nevytváří (třeba ve formě nějaké poměru 40:60 procentům.).. to by se nestačil divit! zaprvé by neskutečně ušetřil na datových nákladech (storage, zálohy apod.).. a za druhé by extrémním způsobem opět zatraktivnil svou sít pro uživatele.. z nichž mnozí tam právě z toho důvodu nelezou, protože je neskutečně -erou nejrůznější sdílená moudra na zdi.. nebo reklamy.

 • 3. 9. 2019 11:06

  bez přezdívky

  Úplně by stačilo, aby zmizela možnost mazání příspěvků a zůstalo jenom jejich upravování s tím, že provedené úpravy lze zjistit z historie.

 • 4. 9. 2019 9:28

  PD

  FB hlavně začal blokovat účty bez udání důvodu. Ještě počátkem roku mi smazal fotku a alespoň mi oznámil co se mu nelíbí. Teď mě bloknul jen tak bez upřesnění aniž bych v tu dobu něco napsal. Tlačítko na přezkum nefunguje. Asi nějaká nová funkce jako v Minority Report.

 • 10. 9. 2019 4:11

  Prazanda

  Docela by mě zajímalo k čemu by tahle funkce byla? Nevšimla jsem si, alespoň v mé bublině, že by nějaké příspěvky opravdu mizely.

 • 10. 9. 2019 4:16

  Prazanda

  Myslím, že tohle je už dávno překonané, aspoň co se týče jedinců sdílejících nějaká rádoby životní moudra. Myslím, že FB je stále takový, jaký si ho člověk udělá a já na něj chodím právě kvůli informacím od lidí, kteří opravdu tvoří obsah (a vyhýbám se těm, kteří jen sdílí videa z youtube a vtipné obrázky). Takhle mám zeď spíš o deníčcích a článcích psaných ve statusu.

  Bohužel v tuhle chvíli nevím o jiné službě, která by mi dovolila přímo od lidí dostávat její obsah. Blogy jako takové jsou většinou mrtvé, či aktualizované hodně sporadicky. V tomhle má FB stále tu výhodu, že profily/stránky fungující jako blogy mám stále při jednom, je tam dost čtenářů a tak autoři mají pro koho psát. Ale tuhle věc by, pokud to nepodělají ještě víc, mohl zastoupit Tumblr pod Wordpressem. A dostat tak do obsahu sociální sítě blogerů něco víc, než hloupé citáty, meme a obrázky. Je jen otázka, jak to uchopí.

 • 23. 10. 2019 11:19

  Martin P.

  FB je nástroj daný vývojářem \ tvůrcem a né vámi. Tedy ono je takový, jaký si ho uděláte je opravdu naivní přístup že to určujete Vy.
  FB je stále „konstrukčně“ sítí pro „Americké vysokoškoláky“ tedy lidí kteří mají přeci jen společného víc. A teď FB je po celém světě a bohužel někteří techno optimisté myslí, že pokud je technologie, která ty lidi může spojit. Tak by k tomu spojené mělo tedy spíš musí dojít….. …nedojde. Ti lidé budou vytvářet různě otevřené, nebo zavřené, protože i když mají nástroj nemají přirozeně si co říci.

  Díky tomu že FB si propagováním příspěvků rozhoduje sám co vám ukáže. Nebo že FB nemá kvalitní vyhledávání v newfeedu. Jako solidní blogovací platforma či BB naprosto nevyhovuje funkčně.
  A teď jsou lidé kteří myslí že se FB skupiny dají používat jako nějaký funkční bazar nebo seznamka. Ne nedá stím co můžete na FB vyplnit a muže vyhledat je to podle vzorce každý nástroj lze použít jako kladivo.

  Opravdické blogy tak stále budou na jiných platformách, které budou technologicky přívětivější budou mít vyhledání, budou mít komentáře, témata, řazení atd….