Hlavní navigace

Facebook kupuje CTRL-labs, firmu řešící ovládání strojů pomocí "myšlenek"

Sdílet

Karel Wolf 24. 9. 2019

Facebook za nezveřejněnou částku, která by se ale podle televizní stanice CNBC měla pohybovat mezi 500 miliony až jednou miliardou dolarů (11,8 až 23,6 miliardy Kč), kupuje společnost CTRL-labs. Akvírovaný start up se zabývá vývojem technologií umožňujících ovládat elektronické přístroje prostřednictvím tzv. brain–computer interface.

Bližší podrobnosti o záměrech Facebooku se společností ani samotné akvizici nejsou zatím známé. Společnost CTRL-labs vznikla před čtyřmi lety a stojí za ní neurovědci Thomas Reardon a Patrick Kaifosh.

Samotné ovládání přístrojů pomocí mozkové aktivity není ničím novým, první výzkum zaměřený na „brain–computer interface“ začal již v 70. letech. Nejvíce sledovanou větví se postupem času stal EEG biofeedback (neinvazivní metoda), který později nalezl řadu uplatnění v medicínském využití. Ten v 90. letech dokonce začal pronikat z lékařských zařízení, kde se dodnes využívá v rámci rehabilitací a nejrůznějších terapií, také mezi běžné spotřebitele v podobě EMG biofeedbackem ovládaných primitivních počítačových her.

Podobně ale jako v případě tehdejších koncových VR technologií byl celý koncept natolik neohrabaný a přístroje drahé, že se mezi konzumenty neujal. Úspěšně se nicméně od té doby využívá v protetice. Není také náhoda, že jsme svědky oprašování tohoto konceptu zrovna v době, kdy právě konkurenční VR zažívá svoji největší renesanci v historii.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.