Facebook za nezveřejněnou částku, která by se ale podle televizní stanice CNBC měla pohybovat mezi 500 miliony až jednou miliardou dolarů (11,8 až 23,6 miliardy Kč), kupuje společnost CTRL-labs. Akvírovaný start up se zabývá vývojem technologií umožňujících ovládat elektronické přístroje prostřednictvím tzv. brain–computer interface.
Bližší podrobnosti o záměrech Facebooku se společností ani samotné akvizici nejsou zatím známé. Společnost CTRL-labs vznikla před čtyřmi lety a stojí za ní neurovědci Thomas Reardon a Patrick Kaifosh.
Samotné ovládání přístrojů pomocí mozkové aktivity není ničím novým, první výzkum zaměřený na „brain–computer interface“ začal již v 70. letech. Nejvíce sledovanou větví se postupem času stal EEG biofeedback (neinvazivní metoda), který později nalezl řadu uplatnění v medicínském využití. Ten v 90. letech dokonce začal pronikat z lékařských zařízení, kde se dodnes využívá v rámci rehabilitací a nejrůznějších terapií, také mezi běžné spotřebitele v podobě EMG biofeedbackem ovládaných primitivních počítačových her.
Podobně ale jako v případě tehdejších koncových VR technologií byl celý koncept natolik neohrabaný a přístroje drahé, že se mezi konzumenty neujal. Úspěšně se nicméně od té doby využívá v protetice. Není také náhoda, že jsme svědky oprašování tohoto konceptu zrovna v době, kdy právě konkurenční VR zažívá svoji největší renesanci v historii.