Hlavní navigace

Facebook Messenger má Tajné konverzace, jsou šifrované a mizí

5. 10. 2016

Sdílet

Po omezeném testovacím provozu přidal Facebook Messenger šifrované Tajné konverzace do mobilních aplikací všem uživatelům (jak pro iOS, tak pro Android). Informoval o tom například magazín Wired. Můžete si tak posílat zprávy, které jsou podle Facebooku opatřeny end-to-end šifrováním, jsou svázány s konkrétním zařízením a navíc si můžete nastavit, že se po určité době samy smažou.

Šifrovaný chat se nedá zapnout obecně pro všechny konverzace, musíte jej aktivovat pro každou konverzaci zvlášť. Na iOS kliknete na ikonu pro Novou zprávu a pak v pravém horním rohu na slovo Tajná. Na Androidu jsme nepřišli na jednodušší cestu, než kliknout na ikonku pro zobrazení podrobností o kontaktu a vybrat položku Tajná konverzace.

Musíte pak ještě potvrdit, že chcete tajné konverzace skutečně zapnout a že dotyčné zařízení bude jediné, na kterém je uvidíte. Šifrované zprávy se vůbec nezobrazují na desktopové webové verzi Messengeru, ani v chatu na Facebooku – jenom v mobilní aplikaci na zařízení, kde jste ji napsali a na zařízení příjemce. 

Tajné konverzace se od těch klasických liší černým podkladem pod textem. Pokud chcete, můžete nastavit i dobu, po které se zprávy smažou (zůstane po nich prázdná šedá bublina). Samozřejmě to – podobně jako u Snapchatu – neznamená, že si příjemce nemohl udělat třeba screenshot zprávy. 

Tajné konverzace podle Facebooku běží na protokolu aplikace Signal od Open Whisper Systems (stejný protokol používá k end-to-end šifrování například Allo od Googlu nebo WhatsApp od Facebooku). technické podrobnosti o šifrování Facebook zveřejnil zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).