Hlavní navigace

Facebook musí mazat nenávistný obsah, rozhodl soud ve Vídni

Sdílet

Jan Beránek 9. 5. 2017

Rakouský soud nařídil Facebooku, že musí mazat příspěvky, které by se daly označit za nenávistný obsah. Po Maxi Schremsovi jde tak o další trable, které globální sociální síti způsobila země pod Alpami.  

Soudci tak rozhodli v případě političky strany Zelených Evy Glawischnig. Ta byla dlouhodobě na Facebooku napadána z řady falešných účtů. Svůj případ vyhrála.

Rozhodnutí soudu tvrdí, že by se mazání příspěvků nemělo omezit na Rakousko, ale celosvětově. Facebook podle zprávy BBC zatím nijak nereagoval. 

Vídeňský soud tak vyžaduje přímo mazání, ne jen nezobrazování příspěvků rakouským uživatelům. Podle soudu to může Facebook jednoduše zautomatizovat. 

Sociální sítě, ale i třeba Google teď s evropskými vládami řeší, jak odstraňovat obsah, který leckdy surfuje na hraně zákonů, nebo je rovnou i porušuje. 

A evropští ministři nejsou příliš trpěliví. V dubnu třeba v Německu oznámili plán, že budou sociální sítě pokutovat až 50 miliony eur, když rychle neodstraní nenávistný obsah nebo falešné zprávy.   

TIP: Google proti falešným zprávám. Upravil vyhledávání, aby se zobrazovaly méně

Facebook už i proto ohlásil, že najme tři tisícovky nových lidí na vyhledávání závadného obsahu. Google zase mění postupně svůj algoritmus, který by měl nově zpomalovat šíření falešných zpráv po internetu, respektive servery s takovým obsahem se nedostávají tak vysoko ve výsledcích vyhledávání. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.