Hlavní navigace

Facebook navrhuje zaplatit moderátorům obsahu za psychickou újmu 52 milionů USD

13. 5. 2020

Sdílet

Facebook - like - nemocný Autor: Depositphotos

Skupina 11 250 současných a bývalých moderátorů obsahu na Facebooku dostane odškodnění za to, že Facebook nebyl schopný ochránit jejich duševní zdraví. Vyrovnání ve výši 52 milionů dolarů firma navrhla u soudu v americké Kalifornii. Píše o tom server The Verge

Každý z účastníků hromadné žaloby má dostat 1000 dolarů a má mít nárok na další platby, pokud se u něj poškození psychiky potvrdí – podle vážnosti poruch může jít až o 50 tisíc dolarů (částka má záviset také na tom, u kolika účastníků sporu budou zdravotní dopady skutečně diagnostikovány; čím víc jich bude, tím méně peněz na jednoho zbude).

Předběžný návrh je součástí sporu, který odstartovala v roce 2018 bývalá moderátorka facebookového obsahu. Stěžovala si na to, že dennodenní sledování a posuzování fotek a videí se záběry znásilnění, vražd či sebevražd u ní vyvolalo posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD). 

The Verge loni publikoval články o špatných pracovních podmínkách a stresu moderátorů, které si Facebook obvykle najímal přes specializované agentury. 

Facebook má podle návrhu vyrovnání také moderátorům zlepšit pracovní podmínky. Nové nástroje pro moderaci by například měly automaticky ztlumovat zvuk videí nebo je přehrávat jako černobílá. Moderátoři také mají mít nárok na pravidelná sezení s psychologem a další odbornou pomoc.

Návrh teď mají posoudit účastníci řízení, kteří k němu mohou navrhnout připomínky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2020 9:10

    Martin P.

    Nejlepší obrana je útok a místo toho kdo se provinil udělat ze sebe "oběť".....

    Myslím, že dlouhodobě moderátoři všech sociálních sítí až na výjimky neplní svou roli tak jako služ k dodržování zákonů a norem ale jen pro ochranu provozovatele a hraní divadla aby se neřeklo.

    Psychickou újmu spíš způsobuje jejich neaktivita nebo aktivita mnohdy postavená na hlavu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).