Hlavní navigace

Facebook představil Portal. Zařízení na videochaty spojuje Messenger a Alexu

9. 10. 2018

Sdílet

Facebook Portal Autor: Facebook

Facebook představil svůj chytrý reproduktor Portal (a Portal+), který umožňuje videochatování s lidmi, kteří mají účet na Messengeru. Nabízí k tomu řadu pomůcek – kameru a mikrofon řídí algoritmy, které automaticky zajišťují, abyste nevypadli z obrazu nebo aby bylo slyšet váš hlas, a ne ruch z pozadí.

Portal má desetipalcový displej s rozlišením 1280 × 800 px (větší Portal+ pak patnáctipalcový s rozlišením 1920 × 1080). Ovládá se hlasem a je vybavený chytrou asistentkou Alexa od Amazonu, která umí vyhledat a přečíst vybrané informace, ovládat domácí chytrá zařízení nebo objednat nákupy (samozřejmě na Amazonu).

Facebook se zařízením přichází v době, kdy čelí velkým pochybnostem o tom, jak dokáže chránit soukromí svých uživatelů a k čemu využívá jejich data. Firma se proto snaží uživatele ujišťovat, že Portal nepředstavuje zásah do jejich soukromí. Kamera a mikrofon se dají vypnout hardwarovým tlačítkem a zařízení má také krytku, kterou je možné zakrýt čočku kamery. Zůstává otázkou, zda tato opatření budou uživatelům stačit, a pustí si potenciálního špiona s kamerou a mikrofonem do svých domácností.


Autor: Facebook

Facebook také ujišťuje, že nebude sledovat nebo ukládat obsah konverzací a že hovory a videochaty budou šifrovány (podle časopisu Wired ale z neznámého důvodu nejde o end-to-end šifrování). Firma bude mít přístup k metadatům (tedy například s kým uživatel mluvil, jak dlouho a podobně) – tyto logy ale sbírá už v Messengeru. Facebook slibuje, že metadata nebude používat k cílení reklam. Portal také nebude žádné reklamy Facebooku obsahovat, ale v oficiálním prohlášení stojí „v tuto chvíli“, takže do budoucna je to možné.


Autor: Facebook

Portal a Portal+

Zařízení také má funkci Home and Away, která na základě polohy mobilu a Portalu usuzuje, zda se uživatel nachází doma. Pokud ano, hovory a videochaty se z telefonu či tabletu přesměrují právě na Portal. Tato funkce je podle Facebooku ve výchozím nastavení vypnutá.

Zařízení je možné předobjednat zatím jen v USA, stát bude 199 dolarů (Portal) nebo 349 dolarů (Portal+). První zákazníci se mají dočkat v průběhu listopadu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2018 11:31

    Lojza (neregistrovaný)

    Slyšel jsem, že kamera je o 2 cm napravo od té centrální a je ukryta pod rámečkem, který je průhledný zevnitř. Při demontáži zařízení ji nelze vidět, neboť rámeček je dvouvrstvý a kamera má velmi plochý tvar. Je to technologická novinka. Produkt je určen především do Číny, kde bude napojen na systém pouličních kamer, které budou spárovány s mobilním telefonem uživatele. Stejně tak nový typ pouličních kamer má software na odstranění nežádoucího šumu. Čína také dojednává montáž skrých kamer do mobilů, tabletů, PC a televizí. V centrále stačí kliknout na jméno a pozorovat osobu prakticky celý den. Sociální sítě pro sledování uživatelů jsou již zastaralé a pomalu končí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).