Hlavní navigace

Facebook přichází s 3D fotografiemi, pořídit je můžete zatím jen na iPhonech

12. 10. 2018

Sdílet

Facebook - 3D foto Autor: Facebook

Dalším lákadlem Facebooku se mají stát 3D snímky. Sociální síť oznámila, že technologii, která má oživit tradiční fotografie, začala postupně zpřístupňovat svým uživatelům.

Tedy jen některým – 3D fotky mohou v mobilní aplikaci pořizovat jen majitelé mobilů se dvěma objektivy (dual-lens), a to zatím výhradně těch od Applu (iPhony 7+, 8+, X nebo XS). Podpora další telefonů má přijít v budoucnosti.

3D fotografie vznikne tak, že oba objektivy vyfotí v portrétním režimu scénu najednou a software pak ze snímků vypočítá, jak jsou předměty na fotce umístěny v prostoru. Výsledkem je snímek s iluzí hloubky prostoru. Jde o metodu, která původně měla pomáhat s vykreslováním prostoru v 3D brýlích.

V praxi uživatel vybere přes aplikaci Facebooku jednu z fotek uložených ve svém mobilu a software ji pak upraví do 3D podoby. Zatímco pořizovat 3D fotky může zatím jen někdo, vidět je na Facebooku může kdokoli.

Výsledná 3D fotka nemusí být úplně přesná, hodně záleží například na kontrastu mezi předměty v popředí a pozadím. Může to vypadat například takto:

Další příklady můžete najít pod facebookovým hashtagem #3dphoto.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 10. 2018 0:02

    Kk (neregistrovaný)

    Problém je, že oči jsou od sebe dál než centimetr. To by jeden foťák musel bejt nahoře a jeden dole...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).