Hlavní navigace

Facebook říkal lidem, že jsou mrtví. "Zabil" i Marka Zuckerberga

12. 11. 2016

Sdílet

Některým uživatelům se v pátek a v sobotu zobrazovala na facebookovém profilu překvapivá informace: byť byli živí a zdraví, sociální síť je označila za zesnulé a na jejich profilech vyzývala přátele, aby na ně vzpomínali.

Pikantní je, že se nápis „Vzpomínáme“ objevil i na profilu šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Šlo samozřejmě o chybu, kterou Facebook během několika hodin opravil a omluvil se za ni:

For a brief period today, a message meant for memorialized profiles was mistakenly posted to other accounts. This was a terrible error that we have now fixed. We are very sorry that this happened and we worked as quickly as possible to fix it.

Zmatky způsobilo chybné zapnutí funkce tzv. zvěčněného účtu. Facebook umožňuje ponechat na síti i profily lidí, kteří zemřeli. Ty jsou označeny právě výrazem Vzpomínáme (Remembering) a přátelé na ně mohou sdílet své vzpomínky či kondolence. Pokud má zvěčněný účet tzv. pověřenou osobu, může dotyčný/á profil spravovat.

Pokud ovšem dotyčný žádnou oprávněnou osobu neurčil, může to být problém. Facebook neumožňuje přístup k účtům jiných lidí, ani když jsou po smrti. Příbuzní sice o přístup mohou požádat, podle nápovědy Facebooku ale musí doložit řadu dokumentů. A ani pak není jisté, že přístup k účtu získají:

Ve výjimečných případech zvažujeme žádosti o poskytnutí dalších informací o účtu nebo o jeho obsah. Budete muset předložit důkaz, že jste oprávněným zástupcem (např. členem rodiny) a soudní příkaz. Pamatujte si, že samotné odeslání žádosti nebo vyplnění požadovaných dokladů automaticky neznamená, že vám budeme moci zpřístupnit obsah účtu zesnulé osoby. Kromě toho poté, co obdržíme vaši žádost, účet zesnulé osoby zvěčníme.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).