Hlavní navigace

Facebook a Qualcomm chtějí bezdrátově připojovat domy, chystají test v pásmu 60 GHz

Sdílet

David Slížek 22. 5. 2018

Plán Facebooku připojovat obytné domy ve městech k internetu pomocí bezdrátové technologie v nelicencovaném pásmu 60 GHz nabírá konkrétní obrysy.

Projekt Terragraph oznámil Facebook už před dvěma lety, podle aktuálních vyjádření firmy Qualcomm, která se má starat o hardwarovou část, by se první testy měly rozběhnout v polovině příštího roku.

O připojení budov se mají postarat bezdrátová pojítka s čipy Qualcommu, které budou fungovat na pre-802.11ay standardu. Ten má být rozšířením současného standardu 802.11ad a má v kombinaci s MIMO a dalšími technologiemi dosahovat v pásmu 60 GHz přenosových rychlostí až 200 Gb/s na vzdálenost několika stovek metrů.

Bezdrátová technologie má na poslední míli nahradit pevné připojení s tím, že na krátké vzdálenosti umožní gigabitové rychlosti připojení. Instalace pojítek napojených na vysokokapacitní optickou trasu by měla být jednodušší a levnější než kopat v husté zástavbě přípojku ke každému domu.

Facebook už technologii testuje v americkém San José a v Evropě se o projekt živě zajímá Deutsche Telekom, který jej plánuje otestovat v Maďarsku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.