Hlavní navigace

Facebook a Qualcomm chtějí bezdrátově připojovat domy, chystají test v pásmu 60 GHz

22. 5. 2018

Sdílet

Facebook - Terragraph - bezdrátové připojení Autor: Facebook

Plán Facebooku připojovat obytné domy ve městech k internetu pomocí bezdrátové technologie v nelicencovaném pásmu 60 GHz nabírá konkrétní obrysy.

Projekt Terragraph oznámil Facebook už před dvěma lety, podle aktuálních vyjádření firmy Qualcomm, která se má starat o hardwarovou část, by se první testy měly rozběhnout v polovině příštího roku.

O připojení budov se mají postarat bezdrátová pojítka s čipy Qualcommu, které budou fungovat na pre-802.11ay standardu. Ten má být rozšířením současného standardu 802.11ad a má v kombinaci s MIMO a dalšími technologiemi dosahovat v pásmu 60 GHz přenosových rychlostí až 200 Gb/s na vzdálenost několika stovek metrů.

Bezdrátová technologie má na poslední míli nahradit pevné připojení s tím, že na krátké vzdálenosti umožní gigabitové rychlosti připojení. Instalace pojítek napojených na vysokokapacitní optickou trasu by měla být jednodušší a levnější než kopat v husté zástavbě přípojku ke každému domu.

Facebook už technologii testuje v americkém San José a v Evropě se o projekt živě zajímá Deutsche Telekom, který jej plánuje otestovat v Maďarsku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 5. 2018 15:39

  Fang

  *facepalm* koukám že legislativní proces pokládky do země je všude asi stejný oser jak u nás, že furt vymýšlí jak ho nejsnáze obejít. Bezdrát nikdy nenahradí optické přípojky, všechny tyhle pokusy jsou jen o tom vypadat tech cool ale výsledek stojí stejně vždycky za prd když se na to pak každý připojí.

 • 22. 5. 2018 15:37

  hm (neregistrovaný)

  Zrovna vcera jsem 60GHz spoj drzel v ruce. Za par tisic, na stovky metru spolehlive. Proc ne.

 • 23. 5. 2018 8:52

  Unknown (neregistrovaný)

  "Takže definitivní konec spolehlivého připojení k Internetu."

  Chapu ze Ti kteri nerozvazne investovali do tezky prachy do zakopani vlaken, to budou hejtit......

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).