Hlavní navigace

Facebook spouští ověřování falešných zpráv po USA také v Německu

16. 1. 2017

Sdílet

Od algoritmů zpět k lidem. Facebook v Německu začne ověřovat, zda jsou sdílené zprávy pravdivé, nebo ne. Novinku má podle Financial Times (paywall) spustit „v následujících týdnech“. 

Jak to má fungovat? Uživatelé budou moci označit sdílené příspěvky za falešné. Tato hlášení pak poputují k berlínské neziskovce Correctiv, která má ověřit, zda se zakládají na pravdě. Pokud zjistí, že jde o nepravdivé informace, oznámí to zpět Facebooku a ten pak dotyčné příspěvky označí jako „pochybné“. Zároveň u nich zveřejní i zdůvodnění tohoto kroku.

Označené příspěvky nebude Facebook v newsfeedu nijak zvýhodňovat, a pokud se lidé rozhodnou je sdílet, zobrazí jim sociální síť varování.

Německá vláda loni v prosinci varovala, že zvažuje přijetí zákona, podle kterého by Facebook za šíření falešných zpráv mohl dostat pokutu až půl milionu eur, pokud by sporné příspěvky do 24 hodin od jejich oznámení nesmazal.

Spuštění podobného systému oznámil Facebook koncem loňského roku také ve Spojených státech. A podle vyjádření firmy se podobný systém chystá nastartovat i v dalších zemích.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 1. 2017 9:05

  Klik je cvik (neregistrovaný)

  Největším virem pro globální internetové sociální sítě je od nepaměti uživatel/e. Pevně věřím že FB pořádně brzy zavirují až k vypnutí :)

 • 16. 1. 2017 10:17

  ae (neregistrovaný)

  Naopak, tohle jim dost pomůže když se málokdo dozví pravdu a většině bude dovoleno číst a sdílet pouze ty správné názory které schválí strana, to by bylo aby ji pak dál ta většina nevolila když všude budou jen pozitivní zprávy a kdo si dovolí upozornit na nedostatky tak půjde sedět :D Merkelovské německo - Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla :)

 • 16. 1. 2017 9:58

  XIII (neregistrovaný)

  Ano, neziskovka s patentem na pravdu. Přesně to svět potřebuje.
  Tohle už jim přece musí konečně zlomit vaz...

 • 16. 1. 2017 9:49

  ae (neregistrovaný)

  Takže další sluníčková neziskovka si nahrabe, povede si svoje ministerstvo pravdy a bude blokovat závadné texty bez ohledu na jejich pravdivost :) To by bylo aby se k němcům dostala pravda, to by se pak třebas mohla situace zvrtnout a současné vedení země by bylo bez práce, to režim angely merkelové nedovolí :D Neziskovek co jim tlačí ten správný provládní názor tam mají již dostatek :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).