Hlavní navigace

Facebook umožní blokaci agregace uživatelských dat z externích webů a aplikací

21. 8. 2019

Sdílet

Off-Facebook Activity

Facebook, který je dlouhodobě pod regulatorním tlakem kvůli zásahům do soukromí uživatelů a kontroverzním praktikám při nakládání s osobními uživatelskými daty, oznámil nový nástroj Off-Facebook Activity na ochranu uživatelova soukromí. 

Nástroj umožňuje trackovat, jaká data o uživateli sociální síť dostává z webových stránek nebo aplikací třetích stran a v případě potřeby konkrétní weby či aplikace zablokovat. Nástroj také údajně umožní vymazat historii uživatelova chování na webu, otázkou zůstává, jak moc definitivní tento výmaz bude (viz precedens takzvaně vymazaných dat o historii vyhledávání či dalších agregovaných dat u Google služeb, kdy je fyzický výmaz fakticky neproveditelný a data v nějaké podobě vždy zůstávají na serverech provozovatele služby). Také stručný popis v oficiálním oznámení naznačuje, že princip celé aplikace spočívá jednoduše hlavně v anonymizaci zasílaných dat, tedy jejich oddělení od uživatelského účtu. Vzhledem k tomu, jak velký inženýrský oříšek tento úkol technicky představuje, pokud má být skutečně nevratný, můžeme se jen domýšlet, jak důsledně k němu Facebook asi přistoupil. 

Hlavním viditelným „benefitem“ používání nástroje by mělo být mnohem méně cílené reklamy a retargetingu. Facebook funkci v první fázi nebude zpřístupňovat celosvětově, ale pouze ve třech testovacích destinacích – Irsku, Jižní Koreji a Španělsku. Po nasbírání dostatečné zpětné vazby bude služba zpřístupněna celosvětově. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).