Hlavní navigace

Facebook vyvinul cenzorský nástroj. Může mu pomoci k návratu do Číny

Jan Beránek

Technologie, která má obměkčit čínské úředníky. Technologie, která umožní zakrýt příspěvky, které mohou odporovat pravidlům čínské cenzury internetu. Facebook chce prostě zpět na trh, na kterém je od roku 2009 blokovaný. 

Deník The New York Times cituje své zdroje s tím, že nástroj umožňuje blokovat příspěvky ve feedech uživatelů podle toho, v jakém regionu se zrovna pohybují. Podle deníku by měl vývoj významně podporovat i Mark Zuckerberg.

Facebook by pak mohl svěřit kontrolu nad obsahem i třetím stranám, třeba čínským obchodním partnerům. Někteří vývojáři, kteří na projektu pracovali, už vrátili své zaměstnanecké karty, protože se obávají toho, co vzniklo. Miliarda potenciálních uživatelů je přeci jenom miliarda potenciálních uživatelů. 

„Dlouhodobě se zajímáme o Čínu a snažíme se pochopit, jak funguje. Přesto jsme se ještě nerozhodli, jakým směrem se k Číně vydáme,“ tvrdil mluvčí Facebooku pro časopis Fortune s tím, že se snaží pomoci čínským podnikatelům a vývojářům v expanzi na nové trhy mimo Čínu tím, že je jim otevřena reklamní platforma Facebooku. 

Našli jste v článku chybu?