Hlavní navigace

FBI prohledávala domy zaměstnanců Kaspersky Lab. Ruskou firmu má za hrozbu

11. 7. 2017

Sdílet

Debaty o tom, zda je ruská antivirová společnost Kaspersky Lab možnou hrozbou, pokračují. Začátkem loňského roku jsme na Lupě publikovali článek, který v Kaspersky nevyvolal příliš dobré reakce. Podezření na to, že společnost a její zakladatel Eugene Kaspersky udržují úzké vztahy s ruskou vládou a tajnými službami, se probíralo i jinde.

Bloomberg nyní ve svém týdeníku Businessweek přichází s dalšími informacemi. Tajné služby ve Spojených státech nyní Kaspersky Lab považují za potenciální risk pro národní bezpečnost. Kongres jedná o tom, zda zakázat produkty ruského podniku pro využití v armádě. Podle Bloombergu také FBI navštívila domovy zaměstnanců Kaspersky Lab působících v Americe. Nic konkrétního se nenašlo, vztahy s vládními složkami jsou ale pro Američany stále problematické. Kaspersky Lab k článku Bloombergu vydal prohlášení, kde informace označuje za nepřesné a manipulativní. Uvádí také, že firma nemá žádné nevhodné propoje s žádnými vládami.

Uniklé e-maily rovněž ukazují, že Kaspersky má mnohem užší vazby na ruské tajné služby, než se původně předpokládalo. Eugene Kaspersky například měl dohlížet na vývoj antihacking nástroje pro ruskou službu FSB. Tento projekt se pak stal základem DDoS ochrany v produktech Kaspersky. Jak už jsme také psali, výzkumníci Kaspersky pomáhají v Rusku odhalovat kyberútočníky.

To ale nemusí být zase tak zásadní. Například v Izraeli hodně komerčních technologií spojených s bezpečností vychází z armádních a vládních projektů. Ve světě jsou běžné i různé úrovně spolupráce státních bezpečnostních složek a soukromých firem. Volá se třeba po digitálních Ženevských konvencích (které mimochodem Eugene Kaspersky veřejně podporuje).

Více o podezřeních na propojení Kaspersky Lab a Ruska v našem dřívějším článku. Bloomberg k tématu rovněž zveřejnil podcast. O Rusko a jeho technologické oblasti Skolkovo, kde vzniká třeba router pro operátory, v naší reportáži. I v případě některých projektů Skolkova je FBI poněkud podezřívavá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).