Hlavní navigace

Americký soud: prohledávání telefonů a notebooků na hranicích USA je proti ústavě

13. 11. 2019

Sdílet

USA (státní správa)

Prohledávání digitálních zařízení federálními orgány na hranicích Spojených států bez opravdu závažného podezření (například z pašeráctví, nebo terorismu) odporuje čtvrtému dodatku americké ústavy, tvrdí federální soud Spojených států.

Země bude muset s touto rychle se rozšiřující praktikou po tomto rozhodnutí přestat. Federální soud tak rozhodl v případě žaloby podané ze strany neziskových organizací Electronic Frontier Foundation a American Civil Liberties Union. Ta byla podána ve jménu 11 jednotlivců, jejichž elektronická zařízení na hranicích USA prohledávali zaměstnanci Customs and Border Protection a Immigration and Customs Enforcement, což jsou represivní složky spadající pod americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Není ale jisté, jestli se ale nová pravidla nebudou nakonec vztahovat pouze na občany USA, soud se totiž vyjadřoval k žalobě, která zastupovala občany Spojených států, nebo alespoň osoby s povolením k trvalému pobytu v zemi. Rozhodnutí také ještě může teoreticky zvrátit vyšší soudní instance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).