Hlavní navigace

Fialova vláda chce ještě letos změnit mediální rady

7. 1. 2022

Sdílet

Petr Fiala Autor: Koalice Spolu

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zveřejnila programové prohlášení, s nímž požádá sněmovnu o důvěru. Několik pasáží dokumentu se věnuje mediální problematice. „Zvláštní důraz budeme klást na posílení transparentnosti a stability veřejnoprávních médií, protože nezávislost sdělovacích prostředků je nezbytnou podmínkou odolné demokracie,“ stojí v programovém prohlášení publikovaném na oficiálním vládním webu.

„Do systému volby Rady České televize a Českého rozhlasu zapojíme Senát. Příslušné změny právních předpisů prosadíme během roku 2022,“ avizuje vláda. „Zaměříme se na udržitelnost financování veřejnoprávních médií, což je základní podmínka jejich nezávislosti,“ pokračuje další slib. „Hospodaření veřejnoprávních médií podrobíme kontrole Nejvyšším kontrolním úřadem, což posílí jejich transparentnost,“ dodává dokument.

Na média došlo také v kapitole věnované vnitřní bezpečnosti. „Zavedeme pravidla pro transparentnější fungování médií: uvedení vydavatele, majitelů, významných sponzorů a zveřejňování finančních výkazů,“ navrhuje vláda. Tato opatření už by se týkala médií jako celku, ne těch veřejnoprávních.

„Prosadíme novelu zákona o střetu zájmů, zabráníme přílišné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci, aby politická i hospodářská soutěž nebyly deformovány a probíhaly transparentně a za rovných podmínek. Stanovíme jasná pravidla pro vlastnictví médií a čerpání prostředků z veřejných rozpočtů,“ zdůrazňuje Fialův kabinet v kapitole věnované resortu spravedlnosti.

O médiích by se rovněž mělo víc mluvit na školách. „Zaměříme se na podporu občanského vzdělávání, etické výchovy, finanční i mediální gramotnosti a kritického myšlení,“ podotýká materiál v části věnované vzdělávání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).