Na trhu už jsou celkem běžně k dostání základní desky s podporou standardu PCIe 5.0 pro M.2 disky. Výrobci proto postupně vydávají novou generaci úložišť se zhruba dvojnásobnými teoretickými rychlostmi oproti PCIe 4.0. Jihokorejský Samsung jakožto jeden z předních producentů disků a paměťových čipů se svou vlajkovou lodí oproti konkurenci přišel později, ale stojí to za to. Model Samsung 9100 Pro je dostupný ve variantách 1, 2, 4 a 8 TB. Já otestoval první a třetí.
Při výběru disku pro PCIe 5.0 si dejte pozor na to, co vlastně vaše deska zvládá a jak je na tom samotný disk. Hlavně jde o počet linek. Samsung už dříve vydal modely 990 EVO, které sice přinesly podporu nejnovějšího standardu, ale pouze se dvěma linkami. Až 9100 Pro má plnohodnotné čtyři linky, takže může PCIe 5.0 využít naplno a ne být pouze takovou alternativou k PCIe 4.0.
Korejské čekání na plnohodnotného nástupce populární řady 990 Pro mělo důvod. První verze disků s PCIe 5.0 používaly (a nadále používají) řadič Phison E26 vycházející z PCIe 4.0, což při vysokých rychlostech u nové generace standardu vede k vysokým teplotám.
Samsung si proto připravil vlastní řadič Presto (5nm proces), což je vylepšení předchozí verze Pascal (8nm výroba). Má mít mimo jiné výrazně lepší energetickou efektivitu. Nový disk maximálně spotřebovává asi osm wattů. Korejci si kromě řadiče dělají samotné paměťové čipy, na 9100 Pro použili TLC moduly V8 s 236 vrstvami. Dále byla nasazena vyrovnávací paměť LPDDR4X. Samsung lze i díky tomu aktuálně označit za lídra na trhu.
Disky 9100 Pro jsou k dispozici ve dvou variantách – bez a s pasivním chladičem (o pětistovku dražší). Bez problémů lze používat obě, ovšem pokud chcete delší dobu držet maximální rychlosti přenosu dat, je lepší sáhnout po chlazené verzi – pokud nemáte pasivy jako součást základní desky. Testy ukázaly, že se v plné palbě teploty dostanou až k 84 stupňům Celsia a dojde ke zpomalování. Ušetřená pětistovka se nevyplatí, pokud tedy z disku jen občas nechcete například načíst nějakou hru. Na takové užití ale PCIe 5.0 není potřeba.
Teoretické rychlosti 9100 Pro jsou u sekvenčního čtení 14,7 GB/s (1 a 2TB verze) a 14,8 GB/s (4 a 8TB verze). U sekvenčního zápisu jde o 13,3 GB/s (1TB varianta), respektive 13,4 GB/s. Testy v programu CrystalDiskMark na desce s čipsetem AMD X870 v podstatě tyto teoretické údaje dorovnávají. Jde o velmi dobré výsledky. Zatím jsem netestoval jiné disky s PCIe 5.0, ale podle toho, co lze najít jinde, je Samsung nejlepší.
Pokles rychlosti lze kromě vysoké zátěže bez chladiče pozorovat také u zápisu v případě vyčerpání cache. 9100 Pro používá 10 GB jako SLC a dále 256 GB jako TLC. Když se cache vyčerpá, zápis spadne téměř na 2 GB/s.
Pokud vám jde o rychlosti, například při práci s videem a velkými objemy dat, je disk dobrou volbou. V ostatních aspektech ale upgrade není nutný. Mezigenerační rozdíl v odezvě a přístupových dobách v praxi podstatě není znát. Oproti konkurenci jsou hlavní výhodou menší teploty, takže není nutné používat masivní chlazení (někde lze narazit i na malé větráčky). PCIe 5.0 je samozřejmě zpětně kompatibilní, lze ho tedy zasadit do starší desky s PCIe 4.0 či 3.0, ale logicky s tomu poplatnými nižšími rychlostmi.
V potaz je nutné brát i ceny. Verze s 1 TB vyjde na 4 499 korun (předchůdce 990 Pro stojí 2 699), 2 TB stojí 6 999 korun (předchůdce 4 499), 4 TB 12 990 korun (8 499), a to bez chladiče. Model s 8 TB jsem u nás v nabídce zatím nenašel.