Hlavní navigace

Fintechy, kryptofirmy a startupy budou mít jednodušší život. Vláda schválila regulatorní sandbox

20. 3. 2024

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu Autor: Karel Choc, Internet Info

Startupy, fintechy nebo spin-offy by v Česku mohly mít o něco jednodušší život. Vláda schválila takzvaný Digitální regulatorní sandbox, pomocí něhož si bude možné ověřit, zda firmami vyvíjené technologie splní regulatorní požadavky.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely by pískoviště mělo zvýšit konkurenceschopnost českých firem a podpořit komunitu fintechu včetně decentralizovaných technologií typu blockchain.

“Regulatorní sandbox obecně je nástroj, který umožňuje podnikům ověřit si u nových technologií a produktů, že splní veškeré regulatorní požadavky. Jednou z prvních oblastí, kde se v Evropské unii (EU) i globálně úspěšně realizují, je oblast finančních a decentralizovaných technologií. Příkladem může být např. EU Blockchain Regulatory Sandbox, který zřídila Evropská komise. V první fázi se tedy český sandbox tematicky zaměří na oblast fintech a pomůže firmám ověřit si, jaké na ně budou kladeny regulatorní požadavky, a připravit se na příslušné řízení o povolení k činnosti, je-li vyžadováno. Následně mohou být zkušenosti využity i v dalších oblastech, na které regulace postupně dopadá. Postupně se ke konzultacím a expertní pomoci s regulací i byznysovým modelem přidá i technologická část pro testování samotných produktů v kontrolovaném prostředí před jejich nasazením na trhu,” shrnulo ministerstvo průmyslu.

Sandbox připravila ministerstva průmyslu a financí společně s agenturou CzechInvest. Ta by měla působit jako hlavní bod, spolupracovat bude s fintechovými asociacemi a univerzitami. Sandbox bude spuštěn do konce prvního pololetí tohoto roku.

Projekt je součástí Národního plánu obnovy. “Většina prostředků tak bude poskytnuta na služby podnikatelům a zřízení technického testovacího prostředí. Konkrétní částka se bude odvíjet od projektu, který předloží agentura CzechInvest s partnery do výzvy vypsané MPO. Investice bude plně hrazena z prostředků NPO a nezatíží tak státní rozpočet. Její maximální alokace činí 150 milionů korun, nicméně nemusí být celá vyčerpána a bude záležet i na další využitelnosti vybudované infrastruktury, např. pro podporu dalších inovativních oblastí.”

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).