Hlavní navigace

Firefox i Chrome chtějí omezit notifikace webových stránek

3. 4. 2019

Sdílet

Google Chrome a Mozilla Firefox (470 x 264 px)

Webové stránky, zejména e-shopy a zpravodajské weby, dnes hojně využívají možnosti API rozhraní, které umožňuje požádat uživatele o povolení zasílaní notifikací na uživatelské rozhraní systému. Pokud je uživatel občas odsouhlasí, stává s narůstajícím počtem notifikujících stránek po čase štvanou zvěří, notifikace přitom často mají jen minimální informační hodnotu. To by chtěli tvůrci Firefoxu i konkurenčního Chrome změnit.

Přestože ve Firefoxu existuje možnost notifikace vypnout úplně, dle ohlasů by mnoha uživatelům vyhovovalo méně radikální řešení, které by navíc fungovalo bez nutnosti měnit výchozí nastavení prohlížeče. V aktuální testovací vývojové verzi prohlížeče (Nightly 68) proto přibylo povolení těchto výzev pouze za předpokladu, že uživatel na stránkách aktivně provedl nějakou akci, pokud se tak nestane, prohlížeč výzvu automaticky potlačí. Mozilla chce také sbírat informace o reakcích uživatelů na výzvy, aby mohla kritéria případně v budoucnu vylepšit, tento sběr bude probíhat v rámci stabilní verze prohlížeče s číslem 67.

Omezit notifikace webů ale hodlá i Chrome, jeho tvůrci také hledají nejlepší možné kritérium, podle kterého by se dalo odhadnout, zdali jsou pro uživatele notifikace rušivé, jako jedno z možných kritérií zvažují opět vyhodnocování uživatelské aktivity na webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).