Hlavní navigace

Firefox přidává podporu moderního formátu pro kompresi obrazu AVIF

5. 5. 2020

Sdílet

Mozilla Firefox - logo Autor: Mozilla

Vývojáři Firefoxu do prohlížeče vložili experimentální podporu formátu pro obrazovou kompresi jménem AVIF, u něj se předpokládá, že by mohl časem nahradit JPEG.

Podpora AVIF se objevila ve vývojové verzi prohlížeče s pořadový číslem 77, je ale potřeba ji v prohlížeči aktivovat ručně, ve výchozím nastavení je standardně vypnutá.

AVIF vznikl jako reakce na potřebu vytvořit kompresní obrazový formát s lepší kompresní efektivitou, širší sadou funkcí, než dnes dominantní JPEG, a potenciálem pro globální rozšíření. Formát vychází z kompresního video standardu AV1 a jeho hlavní výhodou je vedle vysokého kompresního poměru hlavně jeho otevřenost.

Širší veřejnost letos na existenci formátu upozornil začátkem roku Netflix, který jej vidí právě jako ideální náhradu za starý a z dnešního pohledu překonaný JPEG (lepší kompresní vlastnosti při zachování stejné, nebo dokonce lepší kvalitě).  Při testech, které populární streamovací platforma s oběma formáty prováděla, měl při srovnatelné kvalitě AVIF o 44 až 74 % menší velikost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).