Hlavní navigace

Firefox Quantum už můžete vyzkoušet v betaverzi, v rychlosti má porazit Chrome

29. 9. 2017

Sdílet

Nová verze prohlížeče Firefox má oficiálně odstartovat v polovině listopadu, Mozilla ale už teď uvolnila k testování jeho betaverzi. Můžete si ji stáhnout na tomto webu.

Browser, vydávaný pod označením Quantum, přináší celou řadu změn, včetně upraveného vykreslovacího jádra. Má tak být především mnohem rychlejší při načítání stránek. Podle Mozilly se výsledky liší v závislosti na hardwaru, stránce a aktivně používaných aplikacích, ale jedno má být jisté: Firefox Quantum je dvakrát rychlejší, než byl Firefox před rokem.

Beta verze Firefox 57

Prohlížeč podle Mozilly lépe využívá vícejádrové procesory, které jsou dnes v mobilních zařízeních i desktopech běžné. Paralelní zpracování procesů zajišťuje například nový Quantum CSS, který využívá části experimentálního prohlížeče Servo. Prohlížeč také při stahování dat dává prioritu panelu, který uživatel právě používá, před ostatním otevřenými panely.

Změnou prošlo i rozhraní Firefoxu a Mozilla do prohlížeče integrovala podporu aplikace Pocket, do které si uživatelé mohou ukládat články k pozdějšímu přečtení. Mozilla tuto aplikaci nedávno koupila. Jistou nevýhodou nového Firefoxu je nekompatibilita starších rozšíření, jejich autoři je budou muset upravit. V současné chvíli je pro verzi 57 k dispozici přes 4700 rozšíření.

Mozilla zveřejnila také své video s porovnáním rychlosti vykreslování některých webů v Firefox Quantum a Google Chrome:

Ostrou verzi nového Firefoxu má Mozilla uvolnit 14. listopadu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).