Hlavní navigace

Firma IBM oznámila, že končí s technologiemi na rozpoznávání obličejů

Sdílet

David Slížek 9. 6. 2020
IBM Watson IoT Center v Mnichově Autor: Jan Sedlák

Firma IBM nebude dále nabízet software pro obecné rozpoznávání obličejů a jejich analýzu. V dopise americkému Kongresu to oznámil CEO firmy Arvind Krishna. Kongresmanům napsal, aby podpořil aktuálně navrhované zákony, které mají přispět ke snížení policejního násilí a rasových problémů v USA (např. Justice in Policing Act).

„IBM je proti a nebude přehlížet využívání jakýchkoli technologií, včetně technologií na rozpoznávání obličejů nabízených jinými výrobci, k hromadnému sledování, profilování na základě rasy, porušování základních lidských práv a svobod, ani k žádným jiným účelům, které neodpovídají našim hodnotám a Zásadám důvěry a transparentnosti,“ napsal Krishna.

Zároveň vyzval k národnímu dialogu na téma, zda a jak by technologie na rozpoznávání obličeje měly být využívány americkými policejními sbory. „Výrobci a uživatelé AI systémů mají společnou odpovědnost za to, aby otestovali, zda AI nemá sklony k předsudkům, zejména pokud je nasazena v oblasti vymáhání práva. Tyto testy mají být auditovány a zveřejněny,“ dodal. 

Podle serveru TechCrunch opuštění technologií na rozpoznávání obličejů neznamená pro IBM nejspíš žádný velký zásah do příjmů – zatím totiž na nich příliš nevydělává. Tyto technologie navíc zatím ani příliš spolehlivě nefungují.  

Celý dopis si můžete přečíst na webu IBM.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 6. 2020 12:43

    XOR

    Myslím, že za rozhodnutím stálo spíše to, že IBM možná ujíždí vlak ve srovnání třeba s Amazonem a tak z toho chce vytlouct alespoň něco. Vzpomněl jsem si totiž na parádní sérii "IBM a holocaust" na ROOT.cz Tak jsem si řekl, že sem hodím odkaz. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že byla potichu přejmenována na "Děrné štítky a holocaust". Chápu, co za tím stálo, ale přesto ....
    https://www.root.cz/serialy/derne-stitky-a-holocaust/

    M.