Hlavní navigace

Folding@Home je díky koronaviru na výpočetní kapacitě téměř 2,5 exaFLOPS

14. 4. 2020

Sdílet

Zdravotník, lékař, medicína, pandemie, koronavirus, rouška Autor: Pexels.com

Dvě dekády starý projekt distribuovaných výpočtů Folding@Home zažívá kvůli zapojení do výpočtů pro rychlejší nalezení léku na nový koronavirus opravdovou renesanci. Už patnáctkrát svojí výpočetní kapacitou překonává nejrychlejší superpočítače světa (z žebříčku TOP 500).

Aktuální výpočetní kapacita dělá 2,43 exaFLOPS, do projektu je aktuálně zapojeno 546 tisíc uživatelských nVidia GPU, téměř 121 tisíc AMD GPU a necelých 1,6 milionu procesorů s více než 11,3 miliony jader.

Projekt svůj plán, tehdy ještě jen na výpočty variant proteinových výběžků viru (spike proteinů), dnes již ve fázi hledání možného léku, oznámil již začátkem března. Spuštění nového výpočetního projektu ale proběhlo až později. Nový projekt COVID-19 nicméně od té doby stačil upozadit ostatní výpočty a má nyní hlavní prioritu.

Za distribuovaným počítačem Folding@Home stojí vědecký tým skupiny Pande Lab ze Stanfordovy univerzity a od svého startu se zaměřuje na problémy molekulární biologie a fyziky. Mezi ně patří právě skládání proteinů či design a následné testování léků. Systém je založen na distribuovaných výpočtech a jeho jádro tvoří výkonné akademické superpočítače, připojuje se k němu ale i velké množství domácích počítačů z celého světa, právě jejich obrovské množství nyní tvoří pomyslný edge systému.

Řešením hádanek spojených s virovým proteinem se stále zabývá i projekt Foldit, který spoléhá na lidskou prostorovou intuici více, než na hrubou výpočetní kapacitu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.