Hlavní navigace

Gartner: dodávky PC se během prvního čtvrtletí propadly o více než 12 %

15. 4. 2020

Sdílet

Celosvětové dodávky stolních počítačů a notebooků se po dlouhodobě růstovém období během prvního čtvrtletí 2020 propadly téměř stejně masivně jako při rekordním propadu v roce 2013, při počtu 51,6 milionu prodaných kusů dělá pokles 12,3 %.

To jsou alespoň předběžné závěry ze zprávy publikované analytiky společnosti Gartner. V roce 2013 způsobila dočasná vlna popularity tabletů masivní propad prodejů notebooků, které do té doby táhly celý PC segment. V prvním čtvrtletí téhož roku se tak tento trh propadl o 14 % a roční propad atakoval 10 %. Nyní se zdá, že je vlivem současné pandemie nakročeno k podobnému scénáři.

Na vině je pokles poptávky i váznoucí výroba. Prodeje nezvedla ani globálně nařizovaná karanténní opatření a s tím související nárůst poptávky po PC pro práci na dálku a online výuku.

Smutný historický rekord zažil Asijsko-pacifický region, který se propadl o 27,1 %. V Číně klesly dodávky stolních počítačů dokonce o 40 % a notebooků o 20 %. V regionu EMEA, kam spadá i Evropa, se meziročně trh PC propadl o 7 % na 16,8 milionu kusů.

„Výsledky tohoto čtvrtletí dobře ilustrují ekonomickou nejistotu a související omezování výdajů na PC zejména v SMB segmentu. Tato nejistota v kombinaci s poklesem poptávky, jež souvisel s přechodem na Windows 10, pak vede velké podniky k přesouvání prostředků v IT rozpočtech směrem od nákupu PC ke strategičtějším cílům souvisejícím s udržením provozu. Do budoucna lze čekat, že koncoví zákazníci i firmy budou trvale prodlužovat životní cykly svých PC ve snaze ušetřit peníze,“ myslí si ředitelka výzkumu Gartner Mikako Kitagawa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).