Hlavní navigace

Gartner: Intel je zpátky v pozici největšího světového výrobce čipů

Sdílet

Karel Wolf 17. 1. 2020

Intel neměl v posledních třech letech zrovna ustláno na růžích, ztracené tržní podíly, nezvládnutá výroba a dodávky čipů a k dovršení všeho jej na jeho prestižní pozici vystřídal jihokorejský Samsung. Podle dat Gartneru se, ale v roce 2019 Intel na pozici největšího světového výrobce polovodičových čipů navzdory vší nepřízni vrátil.

Gartner ve své analýze vychází z finančních příjmů společností v daném segmentu (výrobců a dodavatelů s vlastním designem chipů) za uplynulý rok. K návratu na první pozici Intelu pomohla situace na trhu s pamětmi a flash úložišti, jejichž cena se totiž v roce 2019 dramaticky propadla.

Protože příjmy Samsungu v oblasti chipů tvořily z více jak 80 % právě flashová úložiště a paměti, propadl se jeho loňský příjem z čipů o 29,1 %, tedy na 52,2 miliardy dolarů. Oproti tomu Intel mohl těžit z toho, že není na tomto sub-segmentu příliš závislý, takže se jeho příjmy za celý čipový segment propadly jen o 0,7 %, tedy na 65,8 miliard dolarů. Na třetí pozici skončil již s velkým odstupem SK Hynix s 22,5 miliardami. Trh jako celek se pak propadl téměř o 12 %, tedy na 418,3 miliardy dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.