Hlavní navigace

Generální advokát soudního dvora EU: Airbnb poskytuje službu informační společnosti

2. 5. 2019

Sdílet

Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Airbnb poskytuje službu informační společnosti, alespoň si to myslí jeden z generálních advokátů Soudního dvora EU, Maciej Szpunar, který se přiklonil k tomuto závěru po otázce pařížského soudu 1. stupně na soudní dvůr EU v případu,  ve kterém pařížské státní zastupitelství obvinilo Airbnb z porušení starého zákona, jímž je ve Francii regulováno nakládání s nemovitostmi.

Podle generálního advokáta nelze tento zákon uplatnit, neboť na zprostředkování ubytování na platformě Airbnb je třeba nahlížet jako na službu informační společnosti a tedy posuzovat její činnost podle pravidel platných pro tyto služby.

Vyšetřující soudce při Tribunal de grande instance de Paris (Soud prvního stupně v Paříži) se  dotázal Soudního dvora EU, zda pro služby poskytované ve Francii společností AIRBNB Ireland prostřednictvím elektronické platformy provozované z Irska platí svoboda poskytování služeb podle směrniceo elektronickémobchodu a zda se lze vůči této společnosti dovolávat omezujících pravidel týkajících se výkonu povolání realitního makléře ve Francii upravených tzv. Hoguetovým zákonem.

Generální advokát nejprve připomněl definici obsaženou ve směrnici o postupu při poskytování informací v oblasti předpisů pro služby informační společnosti, načež konstatoval, že je třeba posoudit povahu služby poskytované společností AIRBNB Ireland, tj. zda se jedná o službu poskytovanou na dálku bez současné přítomnosti strana zda je zcela poskytována za použití elektronických nástrojů a nesouvisí se službami, které jsou sice poskytovány elektronickými nástroji, jsou ale materiální povahy.

Generální advokát Soudnímu dvoru navrhl, aby na první předběžnou otázku odpověděl, že služba spočívající ve zprostředkování kontaktu pomocí elektronické platformy mezi potenciálními nájemci a pronajímateli nabízejícími krátkodobé ubytovací služby a to v situaci, kdy poskytovatel této služby nemá kontrolu nad základními parametry těchto ubytovacích služeb, je službou informační společnosti. Advokát upřesnil, že i když Airbnb nabízí i dalších služby, které jsou materiální povahy, nebrání to tomu, aby byla služba poskytovaná elektronicky kvalifikována jako služba informační společnosti (pokud ovšem služba poskytovaná elektronicky netvoří s těmito službami nerozdílný celek).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 5. 2019 0:25

  bez přezdívky

  To meni hodne. Tim se totiz urci, kdo ty dane ma zaplatit. Kazdopadne dane z pronajmu se plati uplne normalne. A jestli je nekdo neplati, tak je uplne jedno jestli z normalniho pronajmu, pres AirBnB, nebo treba ze hry na flasinet. Dokonce bych rekl, ze pres AirBnB tim riskuje mnohem vic, protoze je dohledatelny.
  Bordel ubytovanych se resi celkem jednoduse, takze pochybuju, ze se da pausalne rict, ze by ubytovani delali bordel. To bylo spis v zacatcich a ted uz je to spis takova omilana legenda, ktere se chytaji ti kteri se s AirBnB nikdy nesetkali.

  Ze najemnici neplati za udrzbu a odpady - jako do fondu oprav a odvoz odpadku? To plati majitel bytu. Celkem bez ohledu na to, jak s tim bytem naklada. Rozcilujes se zbytecne.

 • 5. 5. 2019 23:46

  bez přezdívky

  Financak davno vi kdo byty pronajima, podle plateb mezi AirBnB a pronajimateli. A kdyz ma pochybnosti, tak posila dotaz o zpusobu jakym dotycny dani.
  Jestli cekas ze takto pomstychtive zavaris tem, kteri si pronajmem neco vydelaji, tak to asi nevyjde...

 • 2. 5. 2019 22:37

  Martin P.

  To jestli poskytuji zprostředkování nebo pronájem nemění nic na tom že by tomu mělo být zdaněný příjem. A že "nájemníci" dělají bordel a neplatí třeba za údržbu a odpady..

 • 5. 5. 2019 1:52

  bez přezdívky

  No a vy se také mýlíte ve svém úsudku. Zaprvé AirBNB i na případném základě "odsouzení" k provozování své činnosti ve smyslu poskytování služeb informační povahy (internet) nebude automaticky nucen platit veškeré poplatky za nemovitosti či byty ve svém portfoliu..

  jde jen o první krok, jak ustanovit jejich následnou povinnost, zodpovědnost (včetně té daňové) a to i ve smyslu GDPR nesmyslu.. a pak teprve bude Airbnb krvácet, když dobrovolně nebude sdílet veškeré údaje pronajímatelů s místními samosprávami.. .. ale já tomu tleskám. Airbnb v zásadě o nic moc nepřijde.. ale ti "šedí" pronajímatelé najednou zjistí, že to není taková legrace, když po nich vyběhne finanční úřad a napálkuje jim pokutu např. 50.000 Kč.. což bude velmi obtižné pro ně se oproti tomu bránit, nebot vzhledem k přijmům se očividně nejedná o likvidační pokutu a tak tedy dotyčný, co na pronájmu něčeho v rámci Praha 1 získal za rok 100.000 kč, jen stěží to dokáže zvrátit.. ale tak to má být. Hotely také platí daně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).