Hlavní navigace

Gigabajt za dvě stovky. Evropa se shodla na velkoobchodních cenách dat v roamingu

Sdílet

David Slížek 1. 2. 2017

Po nočním trialogu zástupců Evropské komise, Parlamentu a Rady se začínají rýsovat poslední detaily toho, jak EU od letošního června upraví roaming v Evropě. Politici a úředníci se konečně domluvili na velkoobchodních cenách, které si operátoři účtují mezi sebou.

Podle dohody mají v evropském roamingu od 15. června platit nové velkoobchodní limity ve výši 0,032 eura za minutu volání a 0,01 eura za jednu SMS.

Podstatnější jsou ale data. Regulované limity jejich velkoobchodních cen mají klesat postupně, až do roku 2022. V prvním kroku, od letošního 15. června, se mají snížit jen mírně – z dnešních 8,5 eura za 1 GB na 7,7 eura za 1 GB (v přepočtu cca 220 Kč).

Od ledna 2018 bude platit limit 6 eur za 1 GB, od začátku roku 2019 klesne na 4,5 eura za 1 GB a se startem každého následujícího roku se má snížit o půl eura, až v roce 2022 dosáhne 2,5 eura za 1 GB.

Dohodu musí ještě definitivně posvětit zástupci členských států a europoslanci. Pomalejší a krokové tempo snižování cen za data má pomoci operátorům, aby změnu lépe snesli. Ceny také bude každé dva roky prověřovat Evropská komise, která může limity upravit. 

Připomeňme, že od letošního 15. června začne platit nařízení zavádějící v roamingu pro zákazníky v EU stejné ceny, za jaké volají na domácím trhu. Princip „roam-like-at-home“ bude ale mít svá omezení v tzv. fair use policy. 

Ta umožní operátorům naúčtovat roamingové příplatky těm klientům, kteří by například chtěli používat levnější tarify zahraničního operátora trvale ve své domovské zemi. Bezpříplatkový roaming je totiž podle EU určen jen pro občany, kteří do ciziny vycestují jen dočasně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.