Hlavní navigace

Google chce vylepšit SMS, domlouvá se s operátory na nasazení RCS

27. 2. 2017

Sdílet

Dá se to brát jako odpověď Androidu na aplikaci iMessage, kterou uživatelům svého ekosystému nabízí Apple. Google oznámil, že se s 27 mobilními operátory na světě domluvil na nasazení aplikace, která posílá zprávy přes protokol Rich Communications Services (RCS).

Jejich zákazníci by v telefonech s Androidem měli dostat vylepšenou výchozí aplikaci pro přijímání a posílání textových zpráv. Ta díky podpoře RCS výrazně rozšíří současné možnosti SMS a MMS. Uživatelé se tak mají dočkat například skupinových chatů, větší podpory emoji, sdílení souborů nebo své aktuální polohy.

Komunikace přes RCS primárně probíhá přes datové přenosy, pouze v případě, že uživatel není právě dostupný, odešle mu aplikace zprávu přes SMS či MMS. Pro mobilní operátory jde o jednu z možností, jak mohou konkurovat populárním chatovacím aplikacím, jako je třeba WhatsApp.


Autor: Google

Mezi operátory, se kterými Google uzavřel dohodu o podpoře RCS, jsou i Vodafone nebo Deutsche Telekom (vlastník českého T-Mobilu). Oba operátoři už RCS aplikace provozují například v Německu, Vodafone v podobě aplikace Message+ i v Česku. Na Slovensku pro změnu RCS aplikaci Joyn od roku 2014 nabízí tamní dcera Deutsche Telekomu Slovak Telekom.

Google se také dohodl na předinstalování Android Messages jako výchozí aplikace pro zprávy s řadou výrobců mobilů, jako je LG, Motorola, Sony, HTC nebo ZTE. Na seznamu zatím chybí v Česku populární Samsung či Huawei.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).