Hlavní navigace

Google loni v Česku na daních zaplatil 8,8 milionu, zbytek teče přes Irsko

15. 7. 2019

Sdílet

Sundar Pichai - Google Autor: Google

Internetový gigant Google nadále v Česku pokračuje v placení velmi malých daní. Podle nově vydané výroční zprávy, která je dostupná v internetovém obchodním rejstříku, firma za rok 2018 na daních zaplatila 8,798 milionu korun, přičemž rok předtím to bylo 8,193 milionu.

Odhaduje se, že Google z českého trhu ročně získá kolem šesti miliard korun. Většina z těchto peněz ovšem proudí přes centrálu v Irsku. „Hlavním předmětem činnosti společnosti jsou podpůrné marketingové služby pro společnost Google Ireland Limited a služby v oblasti výzkumu a vývoje pro společnost Google Inc.,“ uvádí Google Czech Republic s tím, že se v roce 2019 neočekávají žádné významné změny.

Český Google tak reportuje tržby za rok 2018 ve výši necelých 311 milionů a čistý příjem 15,9 milionu. V roce 2017 vykázal 312,9 milionu a čistý příjem 14,6 milionu korun. Google Czech Republic z 99 procent ovládá Google International LLC a procento drží Google LLC (dříve Google Inc.).

Služby ve výzkumu a vývoji v českém kontextu znamenají, že Google pracuje na lokalizaci produktů a také poskytuje podporu zdejším vývojářům.

Pro porovnání daní, které Google platí, lze prezentovat čísla Seznamu. Ten v roce 2018 při tržbách 4,48 miliardy korun a zisku EBIT ve výši 1,6 miliardy na daních zaplatil kolem 240 milionů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).