Hlavní navigace

Google má zelenou k dalším testům ovládání pomocí radarového snímání gest prstů

Sdílet

David Slížek 2. 1. 2019
Google - Project Soli Autor: Google

Americký telekomunikační regulátor FCC povolil Googlu, aby navýšil výkon svého radarového senzoru Soli a mohl jej používat i na palubě letadel, infomovala agentura Reuters. Firma se tak může pustit do dalšího testování své technologie pro bezdotykové ovládaní zařízení.

Na technologii s kódovým názvem Soli pracuje Google, respektive jeho vývojové oddělení Advanced Technology and Projects (ATAP), už od roku 2015. Jde o nový způsob bezdotykového ovládání, založený na radarovém rozpoznávání gest, která uživatel dělá prsty na rukou. Může tak simulovat například stisknutí virtuálního tlačítka nebo otáčení virtuálního ovladače hlasitosti.

Gesta snímá na krátké vzdálenosti radar, uložený ve specializovaném čipu o velikosti 8 × 10 mm. Nové ovládání by se podle Googlu mohlo používat mimo jiné v IoT zařízeních nebo u tzv. nositelné elektroniky (wearables) jako jsou třeba chytré hodinky.

Dosavadní testování podle ATAP naráželo na slabý výkon radaru. Uživatelé si stěžovali, že radar, který funguje v pásmu 57–64 GHz, nedokáže řadu gest rozpoznat. Google proto zažádal FCC o povolení ke zvýšení výkonu.

Ve veřejné konzultaci proti tomu kvůli možnému rušení jiných zařízení protestovalo několik jiných firem, včetně například Facebooku. Google nakonec své požadavky zmírnil a FCC jeho žádosti vyhověl (rozhodnutí v PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.