Hlavní navigace

Google odstřihne Huawei od velké části Android služeb

Sdílet

Karel Wolf

Google odstřihne čínskou Huawei od systémových aktualizací a přístupu k dalším službám Androidu, výjimku tvoří služby, které jsou veřejně dostupné prostřednictvím open source licencí.

Tento krok souvisí s rozhodnutím amerického ministerstva obchodu, které na podnět současného amerického prezidenta zařadilo Huawei a jejích sedm desítek odboček na černou listinu. Aby Google nařízení vyhověl, byl nucen pozastavit obchodní spolupráci s Huawei a uzavřít jí přístup k Android ekosystému. V sobotu nicméně mluvčí ministerstva prohlásila, že vláda nové restrikce možná dočasně zase uvolní, důvod je ryze praktický a to zachování spolehlivost současných telekomunikačních sítí a síťového vybavení.

Budoucí verze Huawei telefonů a tabletů, které poběží na Android platformě, ztratí vedle aktualizací operačního systému přístup k oblíbeným službám vyhledávacího giganta jako je obchod Google Play, Gmail a YouTube. Majitelé současných telefonů s Google Apps nicméně budou moci i nadále stahovat aplikace a aktualizace pro stažené aplikace, potvrdil Google prostřednictvím svého tiskového mluvčího. „Pro uživatele našich služeb bude služba Google Play a bezpečnostní ochrana ze služby Google Play Protect nadále fungovat na stávajících Huawei zařízeních,“ prohlásil mluvčí Google.

Ještě zajímavější než rozhodnutí Google bude ale sledovat dopad nového nařízení na hardwarové společnosti jako je Intel, Qualcomm, nebo Broadcom.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?