Hlavní navigace

Google odstřihne Huawei od velké části Android služeb

20. 5. 2019

Sdílet

Google odstřihne čínskou Huawei od systémových aktualizací a přístupu k dalším službám Androidu, výjimku tvoří služby, které jsou veřejně dostupné prostřednictvím open source licencí.

Tento krok souvisí s rozhodnutím amerického ministerstva obchodu, které na podnět současného amerického prezidenta zařadilo Huawei a jejích sedm desítek dceřiných společnsotí na černou listinu. Aby Google nařízení vyhověl, byl nucen pozastavit obchodní spolupráci s Huawei a uzavřít jí přístup k Android ekosystému. V sobotu nicméně mluvčí ministerstva prohlásila, že vláda nové restrikce možná dočasně zase uvolní, důvod je ryze praktický a to zachování spolehlivost současných telekomunikačních sítí a síťového vybavení.

Budoucí verze Huawei telefonů a tabletů, které poběží na Android platformě, ztratí vedle aktualizací operačního systému přístup k oblíbeným službám vyhledávacího giganta jako je obchod Google Play, Gmail a YouTube. Majitelé současných telefonů s Google Apps nicméně budou moci i nadále stahovat aplikace a aktualizace pro stažené aplikace, potvrdil Google prostřednictvím svého tiskového mluvčího. „Pro uživatele našich služeb bude služba Google Play a bezpečnostní ochrana ze služby Google Play Protect nadále fungovat na stávajících Huawei zařízeních,“ prohlásil mluvčí Google.

Ještě zajímavější než rozhodnutí Google bude ale sledovat dopad nového nařízení na hardwarové společnosti jako je Intel, Qualcomm, nebo Broadcom.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2019 23:15

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    V desktopech má monopol Microsoft a v mobilech Google. A oba šmírují uživatele.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).