Hlavní navigace

Google podpoří organizace Transitions a Elpida v boji s dezinformacemi

20. 6. 2023

Sdílet

Google připravuje společně s neziskovou organizací Transitions a obecně prospěšnou společností Elpida roční vzdělávací program pro seniory. Pomůže jim rozeznávat dezinformace a ukáže možnosti ověřování informací.  

Společný projekt seznámí české seniorky a seniory prostřednictvím více než 70 osobních i online setkání se základními principy fungování médií v digitálním věku, mechanismy šíření informací online a způsoby, jak rozpoznat manipulativní techniky. 

Součástí projektu bude i vytvoření materiálů a metodologie, kterou vypracují odborníci z Transitions a Elpidy. V plánu jsou také semináře pro specialisty, kteří se seniory pravidelně pracují, a mohou tak znalosti předávat dále. 

„Naše organizace dlouhodobě usilují o to, aby senioři a seniorky nadále zůstávali sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti. Ve veřejné diskuzi jsou však mnohdy opomíjeni, či dokonce označováni za šiřitele fake news. Tato nálepka není fér. V našich programech se se seniory dělíme o dovednosti tak, aby se obchodníkům se strachem a dezinformacemi nedařilo zneužívat nejistoty a obav velké části seniorů,” říká Jaroslav Valůch, vedoucí oddělení mediálního vzdělávání neziskové organizace Transitions.

průzkumu agentury Ipsos uvedlo 34 % respondentů nad 55 let, že se cítí silně vystaveni dezinformacím. Za nejlepší metodu boje proti dezinformacím pak respondenti ve věku 45 až 65 označili mediální vzdělávání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 6. 2023 14:02

    Bezejména

    Přitom by stačilo kdyby média, ta, kterým se říka "mainstream" informovala řádně a kompletně. Současný stav je takový, že média v článku, některá fakta cíleně zamlčují i přesto, že to jsou fakta podstatná. Tímto nechávájí prostor pro spekulace, to zda se pak spekulace časem ukáží být pravdou je věc druhá, pokud by byl prostor pro spekulace menší, tzv "dezinfo" by mělo menší šance na úspěch.

    Takové ty články o tom, že covid 19 nemohl být vyroben v laboratoři ale jednalo se o přirozenou mutaci, to byl blábol hned od začátku. To však nebylo zamlčení ale čistá lež, až po čase tuto možnost začali přiznávat. Pak takovým mediím věřte.

  • 21. 6. 2023 7:29

    bohous

    Popularizace toho, jak fungují (třeba) noviny a jak pracují novináři, by určitě mohla hodně přispět k boji s dezinformacemi. Jaké jsou druhy článků, kolik lidí a jak dlouho na takových článcích pracuje a podobně. Na druhou stranu se obávám, že ty , kdo už teď jsou skalními zastánci konspiračních teorií, těžko půjde přesvědčit nějakými argumenty, kterým prostě nebudou věřit.

  • 22. 6. 2023 11:01

    Franta-1222

    Lék je jednoduchý: více objektivity a méně servilnosti vůči oficiálním názorům, názorům politiků, spojenců ... v oficiálních médiích.
    Bohužel, jak je to jednoduché, tak také vzácné.

  • 21. 6. 2023 9:03

    Black

    Myslíte třeba jak funguje medium Sputnik, jak pracují jeho novináři? Druhy článků a kolik lidí Sputniku na tom pracuje? Že tohle by odstranilo dezinformace? Zajímavý názor. Já si zase myslím, že dobré proti dezinformacím, mimo jiného, je striktní oddělení zpravodajství od komentářů, dojmů a pocitů redaktorů v mediích. To je jedna z hlavních zásad práce dobrého redaktora.

    21. 6. 2023, 09:06 editováno autorem komentáře

  • 22. 6. 2023 10:59

    Franta-1222

    Lépe snad: ... by měla být jedna z hlavních zásad dobrého redaktora.
    Jo, zlatý BBC.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).