Hlavní navigace

Google přidá do vyhledávacího mixu důvěryhodnost. Obsah posoudí lidé

Jan Beránek

Vyhledávač plánuje podle agentury AP odsouvat weby s urážlivým nebo nenávistným obsahem na nižší místa ve výsledcích vyhledávání. Zatím ale citlivé posuzování nesvěří robotům, ale speciálním týmům, které mají kategorizovat informace tak, aby vyhledávací software uživateli přednostně prezentoval důvěryhodný obsah.

Penalizovány tak budou pravděpodobně především servery, kde se útočí proti osobám nebo skupinám obyvatel podle jejich pohlaví, rasy nebo víry. Níže v seznamu vyhledávaných webů se mohou ocitnout i nepřesné nebo jinak pochybné informace.

Vyhledávač podobné týmy má v akci už dnes. Zatím ale hledají a označují pornografické stránky. A nejen to. Kvalitu výsledků vyhledávání pro Google hlídá kolem deseti tisíc spolupracovníků po celém světě. 

Na rozdíl od porna ale nedůvěryhodné nebo jinak závadné weby z vyhledaného seznamu nezmizí, jen se posunou níže a uvolní místo těm, které budou vyhodnoceny jako důvěryhodnější.

Směrnice pro prověřovací týmy mají skoro 200 stránek. Za důvěryhodné jsou například označeny stránky novin, které získaly Pulitzerovy ceny. Nedůvěryhodný je naopak zpravodajský web obsahující gramatické chyby a překlepy.

Ukázkovým příkladem mohou být třeba výsledky k dotazu „dějiny holokaustu“. Server, který nabízí článek „Deset důvodů, proč se holokaust nestal“, se tak určitě nedostane na první místa. Vyřazen ale nebude. 

Našli jste v článku chybu?