Hlavní navigace

Google s Roombou chtějí pomocí chytrých vysavačů zmapovat váš obývák

2. 11. 2018

Sdílet

Chytrá domácnost - smart home Autor: Depositphotos

Google uzavřel partnerství s firmou iRobot, jedničkou na trhu robotických vysavačů. Chce pomocí nejnovějších modelů vylepšit uživatelskou zkušenost se „smart home“ a zkušenost s Asistentem Google. Tolik alespoň oficiální stanovisko v článku pro Verge.

Po létech poměrně detailního mapování planety se tak Google přeorientovává na poslední hájemství uživatelova soukromí – jeho domácnost. Chce k tomu využít faktu, že inteligentní robotické vysavače iRobot Roomba i7+ vytvářejí vlastní mapu svého okolí, která později slouží k tomu, aby se vysavač vyhnul kolizím s objekty, které jim stojí v cestě.

Vysavač je takto schopen zmapovat postupně celý prostor, kde se pohybuje. První využití spolu s Google Assistantem umožní uživateli vysavač ovládat hlasem a určit mu například priority, kde uklidit nejdříve: „OK Google, řekni Roombě, aby uklidila kuchyň.“ Prostorové uvědomění domácnosti ale ve skutečnosti dává Google Assistantu (a potažmo celému Google) do rukou daleko větší možnosti. Ty sahají od snazší optimalizace nastavení inteligentní domácnosti až po přehled, který o ní pravděpodobně nemáte ani vy samotní.

Google sice pro Verge explicitně slíbil, že data nebude využívat mimo chytrou domácnost, a už vůbec je nebude zneužívat pro reklamní účely, lze se na to ale spolehnout? I pokud ano, je Google schopný data o domácnosti adekvátně zabezpečit? Stačí si vzpomenout třeba na poměrně velký letošní únik dat o uživatelích na síti Google+.

Inteligentní vysavač jako útočný vektor není v bezpečnostní komunitě úplná novinka, videa hacknutého robotického vysavače s kamerou, pomocí kterého si zloděj plánuje svoji akci, kolují po bezpečnostních fórech. Mapa domácnosti nebo kanceláře, provázaná s jednotlivými funkcemi chytré domácnosti, by pro případného útočníka mohla být dalším vítaným bonusem.

Pro ukázku jsme si vypůjčili spot izraelské bezpečnostní společnosti Checkpoint, která podobnou zranitelnost odhalila u přístrojů korejského výrobce bílé elektroniky LG:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).