Hlavní navigace

Google vyhrál spor s Oraclem kvůli kódu v Androidu, podle soudců bylo okopírování kódu v pořádku

6. 4. 2021

Sdílet

Larry Ellison, Oracle Autor: Oracle

Americký Nejvyšší soud rozhodl, že Google použil 11 tisíc řádek kódu Oraclu v operačním systému Android férově a nedošlo tím pádem k porušení autorských práv. Oracle se za to s Googlem soudí už od roku 2010 a ačkoliv mu soud nižší instance dal dříve zapravdu, Nejvyšší soud nyní většinou šesti soudců proti dvěma vyhověl Googlu.

Spor se týkal Java API od Oraclu, které využívají programátoři po celém světě. „Svolení k vynucení autorských práv Oraclu může ohrozit veřejnost,“ zdůvodnil podle BBC rozhodnutí soudce Stephen Breyer. Kdyby Oracle spor vyhrál, podle soudce by to ohrozilo budoucí vývojářskou kreativitu.

Oracle s tímto rozhodnutím nesouhlasí, protože Google se podle něj chová jako monopolista, který ohrožuje konkurenceschopnost dalších firem. Naopak podle Googlu jde o vítězství pro inovace a interoperabilitu.

BBC podotýká, že většina soudců souhlasí s tím, že Google kód okopíroval, ale šlo o „řádnéužití materiálu.“ Na počítačový kód podle soudu nelze aplikovat tradiční pojetí autorských práv. Podle soudce Clarence Thomase, který s rozhodnutím kolegů nesouhlasil, ale výsledek sporu „vykuchalo“ copyright. Problematické je podle něj i to, že většina soudců se neshodla, zda kód vůbec podléhal autorským právům.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 4. 2021 14:29

  bez přezdívky

  Pokud se nemýlím, tak v tomto případě se hlavně jednalo o interface standardních knihoven (tj. hlavičky metod). Implementaci si v Androidu udělali svoji, ale kvůli kompatibilitě s Oraclem potřebovali mít stejné rozhraní.

  Kotlin se začal používat spíš kvůli tomu, že Java začiná být velmi zastaralý jazyk a její vývoj jde dopředu strašně pomalu (např. v porovnání s C#). Ale problematika licencování Oraclu v tom taky určitě měla lví podíl.

 • 6. 4. 2021 11:39

  Jehovista

  Ne. Tohle se v tykalo Dalviku, ktery Google mozna prave kvuli trollovani od Oraclu opustil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).