Hlavní navigace

Google začne platit za kvalitní obsah, zatím jen někomu a pouze v Německu, Austrálii a Brazílii

25. 6. 2020

Sdílet

Google News Německo

Google dnes na svém blogu oznámil, že začne vybraným mediálním skupinám v Německu, Austrálii, Brazílii a později i v dalších zemích platit za vybraný kvalitní obsah. Ten se začne později v tomto roce zobrazovat jako nová služba v Google News a aplikaci Discover.

Podpora se bude zatím týkat jen pečlivě prověřených vydavatelů a dle vlastních slov Google jen vysoce kvalitního obsahu. Přesto jde o významný zlom v diskuzi s vydavateli, kde si společnost necelé dvě dekády stála za tím, že dotováním mediálního obsahu by se pokřivil vztah mezi vydavateli a vyhledávačem a zmizela z něj objektivita. Tlaky od vydavatelů se společnost doposud snažila zmírňovat nesystematickými programy na podporu tvorby kvalitnějšího obsahu (naposledy Google News Initiative).

Samotní vydavatelé v čele s těmi evropskými oproti tomu prakticky od počátku služby Google News tvrdí, že oni nesou náklady, ale zisky za ně sklízí Google. Jedním z hlavních problémů je, že společnost v rámci platformy Google News dlouhodobě zobrazuje reklamu.

„Dnes oznamujeme licenční program pro podporu vysoce kvalitního obsahu – zpravodajskou zkušenost, kterou spustíme ještě letos,“ prohlásil ve svém postu Brad Bender, vice-president Google pro zpravodajství. Bender také prohlásil, že je společnost ochotná platit vydavatelům za volný přístup uživatelů k článkům za paywallem.

Pilotní skupiny vydavatelů, kterým bude za obsah Google platit, jsou německý Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit a Rheinische Post, australský mediální dům Schwartz Media, skupina neziskových médií The Conversation, Solstice Media, brazilská mediální skupina Diarios Associados a brazilský deník A Gazeta.

Zajímavé je, že francouzská média, která volala po sdílení inzertních příjmů Google s vydavateli nejhlasitěji, v seznamu chybí.  

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 6. 2020 13:23

  lahvon

  A jak byste si to představoval?

  Že v appce musí být povinné zastoupení všech? Proč?
  Ad absurdum, to by taky mohlo dopadnout tak, že kvalitní a daty podložený zpravodajský obsah bude “vyvážen” dezinformacemi a konspiračními teoriemi z dezinformačních webů.
  Google je soukromá společnost a má mít možnost si sama zvolit dodavatele obsahu do zpravodajské appky. Pracuje se svou reputací a dobrým jménem. Má vlastní společenskou odpovědnost.

  Všechny výsledky bez ohledu na dodavatele mají být v obecném vyhledavači. Neočekávám to od specializované zpravodajské aplikace, kde už Google je v roli určitého editora zpráv.

 • 29. 6. 2020 0:18

  TrSek

  Tohle je zacatek tak nez budete pokracovat s tema hejty pockejte.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).