Hlavní navigace

Google žádá USA o výjimku kvůli Huawei

28. 2. 2020

Sdílet

Google

Google žádá Spojené státy o udělení individuální výjimky, aby mohl obnovit spolupráci s čínským telekomunikačním gigantem Huawei, tvrdí to s odvoláním na německou tiskovou agenturu DPA International Business Times a další americká média.

Celý problém začal v květnu loňského roku, kdy byla Huawei a jejích sedm desítek dceřiných společností ze strany USA zařazeny na takzvanou černou listinu. Společnosti na tomto Entity listu nemohou nakupovat od amerických dodavatelů produkty podléhající exportní kontrole. Protože nečekané politické rozhodnutí hrozilo poškozením byznysu amerických firem, vydalo americké ministerstvo obchodu dočasnou tří měsíční výjimku, která dovolovala čínské společnosti nakupovat americké produkty. Výjimka byla následně ještě prodloužena o další tři měsíce, vztahovala se ale pouze na produkty, které již existovaly v době uvalení sankce. Sankce tak od té doby již měly šanci se reálně projevit (například u nových modelů chytrých telefonů Huawei) a vedle samotné Huawei je pocítily i americké společnosti.

Huawei také od té doby začala rozjíždět ambiciózní plán, na jehož konci by mohlo být vytvoření životaschopné alternativy k v podstatě monopolnímu postavení Googlu ve světě Androidu. Cílem je vytvořit obchod s mobilními aplikacemi (App Gallery) konkurující Google Play Store a sadu vývojářských služeb (Huawei Mobile Services, HMS) stojících proti Google Mobile Services (GMS).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2020 13:59

  Jiří Klejna (neregistrovaný)

  To je správná cesta. Dobrý obchodník prodá vše. Nemá smysl trucovat. Máme globalizaci.

 • 29. 2. 2020 11:09

  vdx

  ROFL Tak to je vtipné :))))))))))))))

  Ukazuje se že byznys je byznys a ten nezná bratra ani trumpa! Jenže Trump nemá rád novou ekonomiku a googlu možná nebude ochoten pomoct, takhle kdyby šlo o ropu nebo letadla, to by si asi nechal říct hned. Jsem zvědav na výsledek...

  Apropos před týdnem nebo tak jsem si všiml, že se v mém Honoru nějaký Huawei obchod updatoval a už teď tam je možné stahovat většinu aplikací, takže je vidět, že soudruzí už jsou na plán B dávno připravení. Ostatně totéž platí i Xiaomi, které teď myslím roste nejvíc. Většina google aplikací má navíc už dávno lepší alternativu (včetně map např. od nejmenované české firmy) a tak asi jediná relevantní věc je youtube, který sám patří google, alternativního klienta pro Android jsem zatím nezkoušel. Ale v Asii asi ani tento problém neznají.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).