Hlavní navigace

Hackathon FakeHacks vyhrál plugin hodnotící důvěryhodnost stránek na Facebooku

24. 1. 2018

Sdílet

FakeHacks - hackathon Autor: FakeHacks

V prvním ročníku hackathonu FakeHacks zaměřeného na šíření manipulací a falešných zpráv soutěžilo celkem 14 týmů. V průběhu 24 hodin měli účastníci vytvořit aplikaci, která by pomohla proti šíření lživých zpráv a manipulací.

Vítězem se stal tříčlenný tým s aplikací MindBrella. „Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, nakódili a nainstalovali do prohlížečů,“ popisují projekt organizátoři z vývojářského studia Ackee, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Nadace Open Society Fund.

Druhý se umístil nástroj Source Check, který se snaží poskytovat informace o pozadí zdrojů zpráv, tedy zpravodajských portálů. Umožňuje například zjistit, kdo je vlastníkem portálu, do jaké patří mediální skupiny, jestli se nenachází na seznamu dezinformačních webů a podobně.

O třetí místo se podělily dva týmy: projekt BreakTheBubble, který pomocí gamifikace upozorňuje čtenáře na to, že čtou jen jednostranně orientované texty a že by měli číst články také z jiných zdrojů. A nástroj Relationeer, který na základě jmen určité skupiny uživatelů hledá jejich propojení na Facebooku.

Všechny zúčastněné projekty se mají tento týden objevit na webu hackathonu a uživatelé o nich budou moci hlasovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2018 14:30

    bono (neregistrovaný)

    Měl bych několik připomínek k této akci.

    Některé z těch aplikací pracují s pojmem "seznam dezinformačních webů". Zajímalo by mě, co je zdrojem toho seznamu a jakým způsobem bylo rozhodováno o zařazení na tento seznam.

    Nejsem přesvědčen o tom, že weby, které jsou na seznamu, publikují pouze dezinformace, stejně jako nejsem přesvědčen, že weby, které nejsou na seznamu, publikují pouze pravdu.
    Myslím si, že nelze u "dezinformačních webů" vyloučit pravdivé informování alespoň o některých událostech. Například Hatefree nejednou publikovala dezinformační zprávy z nichž nejzávažnější byl asi "případ Hatema Berrezougy", ale přesto jsem dalek tvrzení, že úplně všechno, co bylo uvedeno na webu Hatefree, byly jen dezinformace.

    Pravdivost informací by měla být vždy posuzovaná na základě ověření faktů, nikoliv na základě nálepkování. Nálepkování je manipulační technika, která chce zdiskreditovat úplně vše, co onálepkovaný zdroj řekne, bez jakéhokoliv zkoumání a ověřování pravdivosti prostě proto, že to řekl tento onálepkovaný zdroj.

    Proto si myslím, že vyhodnocování důvěryhodnosti pouze na základě přítomnosti nebo nepřítomnosti na nějakém seznamu je špatný postup. Správný postup pro zjištění pravdivosti je konfrontace faktů. Obecně je vždy třeba soustředit se na obsah, nikoliv na to, kdo ho pronesl. I lhář může občas říci pravdu, i poctivec může někdy říci nepravdu (například z nevědomosti).

    Shrnutí ... Prvořadý je obsah sdělení a jeho pravdivost, kdežto identita sdělovatele má význam pouze jako podpůrný argument pro bližší dokreslení okolností.

    Bohužel, první tři oceněná místa (BreakTheBubble je asi výjimkou) se všechna zabývají právě nálepkováním a považují identitu sdělovatele za hlavní a často bohužel jediný argument rozhodující o pravdivosti informace. Toto samo o sobě docela hraničí s manipulací a můžete to porovnat s podobnou manipulační technikou otrávené studny.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Poisoning_the_well

    Prosím vás, zkoumejte pravdivost informací a identitu sdělovatele používejte nejvýše jako podpůrný argument, nikoliv jako rozhodující faktor pro označení zpravy za dezinformaci.

  • 24. 1. 2018 11:30

    Martin P.

    Vtipné je že weby věnující se fake, fud, hoax , urban myth a recesistické stránky na FB to označuje jako "potencionálně závadné" .
    No takový nástroj v rukou nevzdělaného indického pracovního externího servis-desku FB je nebezpečná záležitost....

  • 29. 1. 2018 12:41

    blecha (neregistrovaný)

    Ten seznam je poněkud... jednostranný. Prakticky tam jsou jen tzv. "pravicové" proudy (které jsou zrovna teď náhodou "politicky nevhodné").

    Úplně tam chybí extrémně levicové dezinformační weby typu Romea, HateFree, apod. To samo o sobě ten seznam dělá neobjektivním a tudíž nepoužitelným a jeho tvůrce zaujatými a nedůvěryhodnými. Stejně tak jsou pak nepoužitelné veškeré produkty, které z tohoto seznamu vychází.

  • 24. 1. 2018 10:00

    P2010 (neregistrovaný)

    Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost

    Důvěryhodnost Google Chrome a ostatně všeho od Google je a vždy bude nulová, takže dobrá práce :-)))

  • 24. 1. 2018 19:14

    fd (neregistrovaný)

    To by neslo, nebot by naprosto nejhure dopadly vsechny tzv "zpravodajske" weby. Ostatne, kazdy si to muze sam otestovat, vezmete si nahodne nekolik clanku, a pokuste se dohledat jakekoli relevantni odkazy na zdroje/dukazy/... nenajdete nejspise vubec nic. Navic vsichni opisuji od vsech, takze hodnotit naprosto nemuzete ani podle mnoztvi vyskytu, naopak.

    A takovych akci, kdy nekdo zcela planovite a umyslne vypustil kachnu, nacez to zcela vsechna zpravodajsvi prevzala jako jasne faktum dohledate zcela jiste desitky.

  • 24. 1. 2018 16:10

    bez přezdívky

    Ahoj, důvodem tohoto problému je, že aplikace pouze porovnává jaké odkazy stránka/skupi­na/profil sdílí, to znamená, že pokud někdo sdílí informaci o tom, že tenhle web přidal článek, který je nepodložen, tak ho označí jako potencionálně závadné.
    Aplikace nemá předat uživateli informaci tohle nečti, ale pozor na články odsud, jsou to většinou fakenews.

  • 24. 1. 2018 16:18

    bez přezdívky

    Ahoj, rozhodně s tebou souhlasím, že problémem a hlavním kamenem úrazu tohoto doplňku je právě, kdo stanovuje seznam, a že některé weby, které sdílejí fakenews, tak sdílejí i pravdivé články.
    Jinak seznam, který využíváme v doplňku je https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php
    Rádi bychom také, aby doplněk nesloužil jako cenzura, ale spíše jako doporučení uživateli, že ve skupině/profi­lu/stránce se sdílejí odkazy, které publikují fakenews.
    Neradi bychom totiž uživatelům odebírali možnost si udělat názor ohledně článků sami.

  • 24. 1. 2018 16:47

    OB (neregistrovaný)

    Špatně chápete/inter­pretujete to nálepkování. Neříká to: "je to z nedůvěryhodného zdroje => je to lež".
    Nálepka znamená: "je to z nedůvěryhodného zdroje => než tomu budete věřit, ověřte si to i někde jinde".

  • 4. 2. 2018 12:21

    Standa

    „Seznam dezinformačních webů“ (někdy též „oficiální seznam dezinformačních webů“) vytváří neziskovka Evropské hodnoty. Jejím největším institucionálním sponzorem je nadace Open Society Fund (skrz Ligu lidských práv a částečně i přímo; dalšími jsou EU, Česká republika, USA a Velká Británie). Nadace Open Society Fund platila i tento hackathon. Předpokládám, že účelem hackathonu je právě propagace tohoto seznamu.

    Evropské hodnoty nezveřejňují žádnou metodologii, pomocí které tento seznam vytvářejí. Tedy kromě informace, že seznam tvoří „tým expertů“.

  • 25. 1. 2018 7:34

    R. (neregistrovaný)

    Ale samozrejme ze nalepkovani funguje a je jedine mozne, neni realne delat forenzni analyzu uplne vseho. Reputace je zaklad vseho, dela se to vzdy, i kdyz jel clovek na tyden na “soustredeni” s 20. dalsimi, ktere tam vidi poprve, tak se takove nalepkovani muselo udelat co nejdriv, protoze neni mozne, aby na kazdou vec melo 20 lidi nazor, ktery bude detailne zkouman.
    Proti tomutu systemu protestuji nymandi, kteri maji “originalni” nazory, ktere ovsem nikdo neakceptuje a oni chteji stale dokola dalsi sance “vsak si to precti at si udelas nazor”. Sorry jako, jednou za dva roky si to clovek muze checknout, ale nebudu kazdy den cist cely Sputnik abych si znovu rika, “tak tri vychody slunce v Mongolsku, to asi ne”.
    Obcas to funguje i face to face, znate takovy to jak nekdo vyklada uplny hovna, treba o vyhodach nejake diety a druhy na nej kouka nepritomnym pohledem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).