Hlavní navigace

Hackathon FakeHacks vyhrál plugin hodnotící důvěryhodnost stránek na Facebooku

24. 1. 2018

Sdílet

FakeHacks - hackathon Autor: FakeHacks

V prvním ročníku hackathonu FakeHacks zaměřeného na šíření manipulací a falešných zpráv soutěžilo celkem 14 týmů. V průběhu 24 hodin měli účastníci vytvořit aplikaci, která by pomohla proti šíření lživých zpráv a manipulací.

Vítězem se stal tříčlenný tým s aplikací MindBrella. „Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, nakódili a nainstalovali do prohlížečů,“ popisují projekt organizátoři z vývojářského studia Ackee, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Nadace Open Society Fund.

Druhý se umístil nástroj Source Check, který se snaží poskytovat informace o pozadí zdrojů zpráv, tedy zpravodajských portálů. Umožňuje například zjistit, kdo je vlastníkem portálu, do jaké patří mediální skupiny, jestli se nenachází na seznamu dezinformačních webů a podobně.

O třetí místo se podělily dva týmy: projekt BreakTheBubble, který pomocí gamifikace upozorňuje čtenáře na to, že čtou jen jednostranně orientované texty a že by měli číst články také z jiných zdrojů. A nástroj Relationeer, který na základě jmen určité skupiny uživatelů hledá jejich propojení na Facebooku.

Všechny zúčastněné projekty se mají tento týden objevit na webu hackathonu a uživatelé o nich budou moci hlasovat.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).