Hlavní navigace

Haptické mapy od Seznamu se rozšiřují na území celé Evropy

29. 4. 2019

Sdílet

haptická mapa

Haptické mapy nabízí Seznam pátým rokem, umožňují automatické generování kartografických podkladů vhodných pro výrobu hmatových reliéfních map. Projekt, který se původně týkal jen České republiky a později se rozšířil o Slovensko, nově zahrnuje všech 47 států Evropy.

Nevidomí tak mohou ode dneška přes server Mapy.cz získat speciálně upravené podklady Evropy pro ulehčení orientace pomocí hmatu. Haptické mapy tak pokrývají už přes 17 milionů kilometrů čtverečních. V celé Evropě a částečně i v jejím blízkém okolí si nevidomí mohou v Braillově písmu zobrazit více než půl milionu měst a obcí.

„Celkově máme teď v Braillově písmu popsáno 14 milionů ulic,“ říká Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz. Haptické mapy jsou dostupné na adrese www.hapticke.mapy.cz a postupně se rozšiřují i na další kontinenty. „Vykreslovat je možné i další světadíly. Řešíme ale přepis názvů měst ve státech, kde se nepoužívá latinka, což je časově náročný a ambiciózní proces. Jde ale rozhodně o práci, která má smysl,“ dodává Jeřábek.

Haptické mapy umožňují automatické generování kartografických podkladů vhodných pro výrobu hmatových reliéfních map. Jsou jedinou veřejnou službou tohoto druhu na světě, která nabízí kontinuální zobrazení celé Evropy. Obsahují seznamy zkratek, legendu a seznam zájmových bodů. Nevidomí, kteří si mohou nechat vytisknout Haptickou mapu  ve střediscích ELSA a Teiresiás, mohou mapy využívat ve třech měřítkách (1:1 200, 1:37 000 a 1 : 300 000) a spolu s hmatovou mapou volitelně dostávají i seznam zajímavých a užitečných míst ve vybrané oblasti (například restaurace, lékárny, zastávky MHD nebo bankomaty).

Na vzniku haptických map spolupracuje se Seznam.cz středisko Teiresiás při Masarykově univerzitě a ELSA (Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami) při ČVUT v Praze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 4. 2019 22:01

    MichalH

    Tym mapy.cz je super, dalsi vec za co si je vazit. Jen skoda ze mapy.cz neumi pri navigovani pocitat s aktualni dopravni situaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).