Hlavní navigace

HN: Brněnské Kiwi.com brzy přivítá nového investora

27. 4. 2017

Sdílet

Jarní úklid v podílech podle informací Hospodářských novin probíhá v brněnském Kiwi.com. Nový podíl ve firmě by měl získat domácí investor.

„Současní podílníci dali na svém posledním setkání zelenou tomu, aby 8,5 procenta mohl převzít Jaroslav Kokolus a s ním spojený právník Dušan Dvořák, respektive firma, kterou budou oba muži ovládat,“ tvrdí HN s tím, že informaci mají potvrzenou ze tří zdrojů. Ani jedna ze stran obchodu to ale oficiálně nepotvrzuje. 

Jaroslav Kokolus, mimo jiné vlastník tuzemské sítě parfumerií Fann, a Dušan Dvořák by měli podle deníku získat podíl na úkor Jiřího Hlavenky, Jozefa Képesiho i šéfa a zakladatele Kiwi Olivera Dlouhého. Nezměněné mají zůstat části Ondřeje Tomka, firmy Toužimský Airlines a dvou zaměstnaneckých podílů.

Jeden z nejrychleji rostoucích tuzemských startupů letos oslavil pět let existence. Momentálně se jeho roční obrat pohybuje kolem 700 milionů eur. Šéf a zakladatel Oliver Dlouhý zároveň oznamuje plánované nové pobočky v Manile, Durbanu, Praze, Barceloně a Ta-lienu. 

Začínají kolem nich také kroužit zahraniční investoři. A sám Dlouhý už začíná koketovat s velkými hráči ze Silicon Valley

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 4. 2017 18:42

  fanda (neregistrovaný)

  Přestože mají oproti konkurentům v přepočtu na tržby asi dvakrát, třikrát více zaměstnanců, tak mají našlápnuto na to být první český unicorn. Jestli odvádějí všechny daně zde, mohu z toho mít velkou radost i já. Tak vám přeji štěstí :)

 • 27. 4. 2017 23:54

  Bob (neregistrovaný)

  Něco mi v tom neštymuje. Furt všude čtu, jak je Kiwi super a kolik vydělává a že má nárůst obratu snad ve stovkách procent ročně - potud OK, to je skvělý a fandím jim.
  Pak si přečtu, že nabírá nové investory.
  A to jako proč? Když mají takové obraty snad už v miliardách, tak potřebují těch blbých pár mega od investorů a zbavovat se tím podílu ve firmě?
  To se Oliver Dlouhý bude dobrovolně dělit o slepici, která mu snáší zlatý vejce? Proč by to proboha dělal, snad není padlej na hlavu.
  Nebo je druhá varianta, že ty krásný čísla nejsou až tak pravdivý a potom firma opravdu potřebuje finanční injekci zvenčí, aby mohla fungovat...

 • 28. 4. 2017 8:06

  m. (neregistrovaný)

  delaj vsechno rucne. a obrat? co je to takovej obrat... kdyz zacnu nakupovat auta za milion a prodavat je obratem za pul milionu, tak udelam miliardovej obrat za chvili ;) pokud mi na to nejakej hejl (resp. investor) da penize ;)

 • 28. 4. 2017 11:34

  fanda (neregistrovaný)

  jenom můj názor: rozhodli se pro to být velcí, tak berou peníze od investorů. Neboli mít 20% ve firmě v hodnotě 1mld dolarů je lepší než 100% ve firmě v hodnotě 10 mio dolarů. Oni by tu firmu uměli rozjet asi úplně i bez investorů, skoro od prvního dne měli tržby, ale nyní by měli 50 zaměstnanců, Dlouhý by měl 100% a pohodu. Místo toho se honí, stresuje, ale má krapet větší firmu. Investoři na tom vyvaří mnohadesetinásobek peněz, co vložili. Další investor do toho dá odhadem tak 50mio dolarů za 20% a ještě si Kiwi bude vybírat, koho si vůbec vybere. Když už máte takto rozjetou firmu, s historií a ověřeným týmem, investoři vás přímo milují.

 • 28. 4. 2017 11:39

  fanda (neregistrovaný)

  aha, blbost, podle článku byli již nyní ohodnocení na přibližně 500mio dolarů za celou firmu. To by ten investor za 50mio dostal nějak moc :) Takže další odhad, dostanou 100 mio dolarů za 10%. Ty kráso :)

 • 28. 4. 2017 12:28

  Nickname (neregistrovaný)

  Typicky maji strach ze je pose*e nekdo vetsi tak chtej rust za kazdou cenu. V nekterych odvětvích je to resluta. Bud vse nebo nic...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).