Hlavní navigace

HN: Český Vodafone použije technologie Huawei jen v okrajových částech 5G sítí

22. 5. 2020

Sdílet

Mobilní sítě - anténa - BTS Autor: Depositphotos

První velký operátor v ČR vydal jasné prohlášení ohledně používání prvků čínské firmy Huawei v budoucích 5G sítích. 

Viceprezident českého Vodafonu pro nefiremní zákazníky Quique Vivas v rozhovoru pro Hospodářské noviny (paywall) řekl, že operátor nepustí Huawei do centrální či strategické části sítě a umožní čínské firmě dodávat komponenty jen pro okrajové části.

Rozhodnutí je podle něj v souladu s politikou mateřské firmy ve Velké Británii a česká pobočka by postupovala stejně i bez varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

Doporučení omezit přítomnost technologií tzv. rizikových dodavatelů v britských sítích vydal letos v lednu britský kyberbezpečnostní úřad National Security Council (NSC). V sítích by podle něj neměl fungovat více než jeden takový dodavatel a v některých částech by jejich technologie neměly být nasazeny vůbec. Podle úřadu se to týká jádra sítě, bezpečnostních, autorizačních a autentizačních systémů a dalších klíčových součástí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).