Hlavní navigace

Hotovo. Adobe do roku 2020 ukončí vývoj a distribuci Flashe

25. 7. 2017

Sdílet

Mnozí by řekli: konečně! Adobe oficiálně oznámilo, že do konce roku 2020 přestane vydávat aktualizace k Flashi a software zároveň přestane distribuovat.

Adobe v prohlášení uvádí, že otevřené standardy jako WebGL, HTML5 a WebAssembly se v poslední době výrazně vyvinuly a replikovaly řadu funkcí Flashe. Firma také říká, že Flash byl vyvinut právě kvůli nedostatku takových technologií. Adobe chce také s partnery pracovat na tom, aby tvůrci své výtvory ve Flashi převedli právě na nové formáty.

Je pravděpodobné, že konec Flashe postihne některé firmy a tvůrce, kteří na tento formát nadále spoléhají – typicky jde o tvůrce webových her či jiných multimediálních aplikací. Na druhou stranu jsou změny oznámeny dostatečně dopředu.

Flash se ostatně ze scény vyklízel delší dobu. První ránu mu dalo masivní rozšíření chytrých mobilních přístrojů, což odstartoval Apple a Jobsovo rezolutní trvání na tom, že Flash nechce. Od podpory se pak postupně začaly odklánět velké firmy i na desktopu. Zrovna dnes se k tomuto přihlásil také Microsoft – podpora Flashe bude z Windows odstraněna do roku 2020.

Flash byl dlouhodobě uživateli i tvůrci až nenáviděn. Často měl negativní vliv na spotřebu, výkon a rovněž byl zdrojem bezpečnostních chyb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).