
Zpravodajské uniky tajných dokumentů amerických bezpečnostních složek v rámci Wikileaks, za kterými stál Julian Assange, jsou možná podle americké ústavy jen běžnou součástí novinářské práce. Tvrdí to alespoň v posledních vydáních amerických médií obhájci práv svobodného tisku.
Jejich tvrzení, které se zakládá na jednom z právních výkladů prvního dodatku americké ústavy, představuje protiváhu obvinění amerického ministerstva spravedlnosti, které naopak hovoří o svévolném a záměrném ohrožování životů Američanů. Ministerstvo Assange v dubnu obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů a ohrožení národní bezpečnosti USA prostřednictvím nezákonného zveřejnění tajných dokumentů obsahujících konkrétní jména tajných zdrojů amerických bezpečnostních složek v Afghánistánu, Číně, Íránu, Iráku či Sýrii. V případě uznání viny zakladateli Wikileaks hrozí v USA trest vězení na 175 let.
Proti obvinění se ostře postavil Assangeův obhájce, Barry Pollack, který jej označil za bezprecedentní útok na svobodu tisku. „Toto obvinění ohrožuje všechny novináře a jejich snahu informovat veřejnost o chování americké vlády,“ říká. Něco podobného si myslí také Americká unie občanských práv (ACLU), která prohlašuje, že tu máme první případ v dějinách, kdy by mohl být vydavatel trestán za zveřejnění pravdivých informací.
Americký výbor reportérů za svobodu tisku pro změnu prohlásil, že obvinění Assange představuje skutečnou a zcela zásadní hrozbu pro svobodu médií.